Nieostrożny Rosjanin przekazał krypto Ukrainie. Teraz ma poważne problemy z FSB

W kontekście aktualnej sytuacji międzynarodowej, rosyjskiego obywatela aresztowano za rzekome wsparcie armii ukraińskiej przez donacje przy pomocy krypto.

Alexander Vecherko, mieszkaniec regionu Chabarowsk, został zatrzymany przez tajne służby. Zarzut? Dokładnie przekazywanie nieznanej ilości kryptowalut poprzez stronę trzecią na Ukrainę. Wiadomo, że Vecherko przekazał pewną ilość USDT, co według FSB umożliwiło wrogowi zakup sprzętu takiego jak noktowizory, amunicja, jak i najpotrzebniejsze na froncie środki medyczne.

Zarzuty Zdrady Stanu

Jak wskazuje krążące w sieci wideo, działania Vecherko FSB potraktowała jako zdradę stanu, co doprowadziło do jego zatrzymania. Obecnie prawdopodobnie służby przetrzymują go w Moskwie, stolicy Rosji, gdzie oczekuje na „proces sądowy”.

Aresztowanie Rosjanina rzuca nowe światło na kwestię prywatności kryptowalut, szczególnie w kontekście trwającej wojny z Ukrainą. Możliwe, że Vecherko nie skorzystał z krypto skupiających się na prywatności, takich jak Monero czy ZCash. Te wykorzystują mechanizmy zaciemniające, uniemożliwiające śledzenie transakcji przez strony trzecie, w tym organy ścigania.

Prawdopodobnie Rosjanin użył tokenu lub monety, których transfer jest publiczny, a tożsamość nadawcy i odbiorcy można odczytać bez większego wysiłku. Dzięki temu FSB była w stanie śledzić przepływ środków. Być może były dowody sugerujące, że odbiorca środków służył jako przekaźnik dla darowizn przeznaczonych dla ukraińskiej armii.

Przeczytaj również to: Zegarki, motocykle, luksusowe auta. Tego dorobili się kradnąc kryptowaluty

Zwiększony obrót krypto w Rosji

Warto zauważyć, że USDT – token, którym prawdopodobnie Vecherko dokonał donacji – może być wydobywany na wielu łańcuchach. W tym na Tron i Ethereum, które są publiczne i umożliwiają anonimowe transfery. Analitycy zauważyli znaczący wzrost obrotów ruble-USDT na Binance podczas rzekomej próby „zamachu stanu” przez Yevgeny’ego Prigozhina, przywódcy tzw. Grupy Wagnera.

Od czasu wybuchu wojny, Ukraina otrzymała ponad 70 milionów dolarów w darowiznach kryptowalutowych. Większość jest wykorzystywanych na wsparcie ukraińskiego wojska i pomoc humanitarną.

Dodatkowo, ukraiński rząd utworzył kilka platform do zbiórki funduszy krypto, aby ułatwić darowizny. W tym oficjalną stronę ukraińskiego Ministerstwa Transformacji Cyfrowej oraz organizację non-profit Come Back Alive.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze