Zegarki, motocykle, luksusowe auta. Tego dorobili się kradnąc kryptowaluty

Walka z cyberprzestępczością w Australii odniosła ważny sukces. Dwie osoby odpowiedzialne za oszustwo poprzez kryptowaluty zostały zatrzymane przez lokalne władze. Dzięki dogłębnemu śledztwu Financial Crimes Squad, zarekwirowano drogie samochody oraz luksusowe zegarki.

Wykrywanie Kryptowalutowych Przestępstw

Według komunikatu New Wales Police z 22 czerwca, skomplikowane oszustwo z użyciem kryptowaluty doprowadziło do oszukania dwóch firm na kwotę ponad 5,5 miliona dolarów.

W piątek 16 czerwca 2023 roku detektywi zatrzymali samochód na Orlando Road w Cromer. Za kierownicą był 39-letni mężczyzna, który okazał się głównym podejrzanym w śledztwie.

Po zatrzymaniu, policja przeszukała dom oraz należący do mężczyzny magazyn. Wynik był zaskakujący. Wśród zabezpieczonych rzeczy znalazło się sześć luksusowych i klasycznych samochodów, jedenaście motocykli, siedem luksusowych zegarków, portfele kryptowalutowe oraz dokumenty związane ze śledztwem. Wszystkie te aktywa warte łącznie około 2,7 miliona dolarów.

Mężczyzna został oskarżony o oszustwo finansowe oraz ukrywanie dochodów z przestępstwa. Następnego dnia policja odkryła i zabezpieczyła czerwone Ferrari warte 600000 dolarów w salonie samochodowym w Marrickville, co dodatkowo obciążało podejrzanego.

Tego samego dnia zatrzymano 67-latka, który został oskarżony o przestępstwo związane z praniem pieniędzy.

Detektyw Gordon Arbinja, Dowódca Financial Crimes Squad, na łamach mediów przypomniał o odpowiedzialności podczas korzystania z kryptowalut. „Kryptowaluty nie są nielegalne, ale ich obsługa musi być odpowiedzialna, aby uniknąć oszustw,” powiedział Arbinja.

Może Cię również zainteresować: Musk znowu rozwścieczył użytkowników Twittera. „Racjonuje jak za komuny”

Kryptowaluty drogą do przestępstw w Australii

To nie pierwszy raz, kiedy australijskie władze przeprowadziły udane aresztowania i odzyskanie aktywów w znanych przypadkach oszustw związanych z kryptowalutami. W grudniu ubiegłego roku policja zatrzymała cztery osoby po oszustwie o wartości 100 milionów dolarów. Obejmowało ono zarówno kryptowaluty, jak i inwestycje na rynku Forex.

Rozpowszechnienie oszustw inwestycyjnych jest problemem globalnym, a Australia nie została oszczędzona. Ostatnie dane ujawniają, że Australijczycy stracili ponad 113 milionów dolarów australijskich w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 roku.

Zobacz również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze