Ponad 300 ETH utraconych z powodu „nieudanych transakcji” po uruchomieniu Stoner Cats NFT

W związku z dużym popytem na NFT Stoner Cats, na światło dzienne wychodzą bolączki protokołu Ethereum.

Dane on-chain pokazują, że użytkownicy stracili prawie 310 ETH z powodu nieudanych transakcji w ramach Stoner Cats. Przy obecnych cenach to około 700 000 USD.

Ten problem po raz kolejny ujawnia słabości w protokole Ethereum.

CCo poszło nie tak z transakcjami Stoner Cats?

Wyjaśniając sytuację, @0xWave powiedział, że użytkownicy, którzy doświadczyli straty, nie ustawili wystarczająco wysokiego limitu gasu dla transakcji. Oznaczało to, że ich transakcje zostały pozostawione w stanie zawieszenia, ponieważ górnicy zdecydowali się zamiast tego przeprocesować inne, lepiej opłacone transakcje w blockchain.

„W tym przypadku limit gasu nie był wystarczająco wysoki, aby pokryć koszty wszystkich etapów transakcji, więc transakcja się nie powiodła. […] ~100% przydzielonego gazu jest faktycznie wykorzystywane nawet bez gwarancji powodzenia transakcji”.

Użytkownicy Ethereum są nadal obciążani, nawet jeśli w transakcji „zabraknie gasu”. Ten sam problem zwrócił szczególną uwagę komentatorów latem ubiegłego roku, kiedy opłaty za gaz wzrosły aż do 710 gwei. Źródła problemów dopatrywano się wówczas w manii DeFi, kiedy to użytkownicy zalali sieć w nadziei na ogromne zyski.

Dlaczego transakcjom na Ethereum może „zabraknąć paliwa”?

Wysokie ceny gasu w Ethereum wynikają ze słabej skalowalności, która unaocznia się zwłaszcza wtedy, gdy liczba transakcji zbliża się do limitu przepustowości sieci. W takich sytuacjach wzrasta konkurencja o wpisywanie transakcji do bloku, co zachęca górników do nadawania priorytetu transakcjom o najwyższej cenie.

ceny gasu ethereum
źródło: etherscan

Wygląda na to, że to twórcy ponoszą odpowiedzialność za to, że nie ustawili wystarczająco wysokiego domyślnego limitu gasu. Z drugiej strony, być może nie przewidzieli popytu na NFT Stoner Cats.

NFT Stoner Cats wyprzedają się w rekordowym czasie

Stoner Cats to animowany program dla dorosłych o kotach, które osiągają wyższy poziom świadomości. W projekcie udział biorą m. in. Mila Kunis (ścieżki głosowe). Pojawia się też głos twórcy Ethereum, Vitalika Buterina.

To pierwszy program telewizyjny finansowany w całości ze sprzedaży NFT. Zespół stojący za tym projektem twierdzi, że zrobiono to, aby uniknąć cenzury sieci telewizyjnej i zachować kontrolę po stronie twórców.

W pierwszej odsłonie, która pojawiła się 27 lipca, dostępnych było łącznie 10 420 NFT. W komunikacie z oficjalnego kanału Stoner Cats na Twitterze czytamy, że cała partia została wyprzedana w ciągu 35 „miau-nut”:

Przy 0,35 ETH za jeden token, daje to 3647 zebranych ETH (8,4 mln USD).

Morgan Beller, wspólnik generalny w NFX, firmie inwestycyjnej stojącej za programem, wyrażał się wcześniej z pewną niepewności w kontekście tego, czy twórcy będą w stanie osiągnąć swój cel. Biorąc pod uwagę tempo, w jakim NFT się wyprzedały, jasne jest, że Stoner Cats to strzał w dziesiątkę.

źródło grafiki tytułowej: link

Przeczytaj również:

Komentarze