Dyskretne korekty | Złe wieści dla kolekcjonerów NFT?

Jak szybko właściciel nowo zakupionego NFT jest w stanie zorientować się, że ceny gwałtownie spadają? Czy rynek NFT ma problem?

Regularne – „zwykłe” tokeny cyfrowe, będące przedmiotem obrotu na scentralizowanych i zdecentralizowanych giełdach mają znaczną przejrzystość w zakresie ruchów cen. W przeciwieństwie do nich, wartość tokenów niewymienialnych może okazać się, w kontekście śledzenia ruchów cen, znacznie trudniejsza. Dochodzi do tego niepłynny charakter, kwestia oszacowania nastrojów całego rynku. Ten rodzaj dynamiki skłonił Mewny do określenia korekt NFT mianem „silent crash”:

Złe wieści dla kolekcjonerów NFT?

W przypadku – nazwijmy to przewrotnie – „dyskretnego załamania ceny” – spekulanci mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że coś jest na rzeczy. Kupcy po prostu wyparowują, a sprzedawcy nie mogą upłynnić swoich tokenów. Wskaźniki takie jak „cena minimalna” – najniższa cena, po której można kupić NFT dla danego projektu – mogą wskazywać, że byk zmienia się w niedźwiedzia.

CryptoPunks, jeden z najwcześniejszych i najpopularniejszych projektów NFT dla kolekcjonerów, odnotował ponad 40% spadek ceny minimalnej do 14 ETH (około 28 000 USD w momencie publikacji). Kapitulacja cen doprowadziła do paradoksów. Przykładowo, jeden kolekcjoner sprzedał kupionego za 25,5 ETH punka za 16 ETH. W innym przypadku, punk kupiony za 42 ETH został sprzedany za 27,99.

NBA Top Shot

CryptoPunks nie jest jedynym głośnym projektem, który przeszedł korektę na rynku. Dane z assessment.market pokazują, że wielkość sprzedaży NBA Top Shot w wielu kategoriach cenowych gwałtownie spadła od czasu szczytu z 22 lutego.

„Od 22 lutego rynek wykazuje tendencję spadkową. Wygląda na to, że istnieją dwa rodzaje sprzedawców. Po pierwsze, inwestor, który wszedł na rynek wcześnie i chce realizować wykładniczy zysk. Po drugie inwestor, który kupił na szczycie lub blisko szczytu i nie może znieść widoku, jak jego inwestycje tracą wartość z dnia na dzień”– podsumowuje entuzjasta NBA Top Shots – Jordan.

Przyglądanie się spadającym cenom jest trudne niezależnie od projektu. Według danych serwisu Nonfungible, korekta ma wpływ na cały rynek. Wartości takie jak: całkowita liczba sprzedaży, całkowita wartość sprzedaży i liczna aktywnych portfeli spadają w ciągu 7 i 30 dni.

Jordan uważa jednak, że jest to zdrowa, krótkoterminowa korekta.

„Myślę, że to zdrowa, stosunkowo krótkotrwała korekta. Tempo wzrostu cen od 1 stycznia do 22 lutego było nie do utrzymania. Myślę, że przez następne kilka miesięcy droga będzie nadal wyboista, ale ogólnie jestem bardzo optymistyczny”.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze