Nastał czas krypto-wiosny. A to oznacza zwiększoną huśtawkę emocjonalną

Nastał czas krypto-wiosny. A to oznacza zwiększoną huśtawkę emocjonalną

Kryptowaluty są wdzięcznym tematem do inwestowania szczególnie w czasie hossy. Wszystkie inne stany są mniej pożądane ale niestety konieczne. Bez zimy nie będzie wiosny, bez wiosny lata itd.

Dlatego bo „krypto zimie” przychodzi „krypto wiosna” i na razie może rozczarowywać.

Krypto-wiosna przynosi ze sobą strach

Kiedy już wszyscy przepowiadali dalsze „kosmiczne” wzrosty głównej kryptowaluty Bitcoina na rynku pojawił się marazm, zniechęcenie, osłabienie siły i strach. Tak jak podczas przesilenia wiosennego. Kurs BTC nie może przebić ponownie poziomu 30 000 USD. A kiedy próbuje i nie daje rady od razu się cofa o 10 %. To z pewnością może zniechęcać i rodzić frustracje.

Rok 2023 zaczął się przebojowo

Ten rok był najgorętszym początkiem roku dla Bitcoina od 2013 roku. Największa kryptowaluta od 1 stycznia do teraz wzrosła o 80,65%. Dzięki temu BTC zyskał miano jak do tej pory najbardziej zyskownego aktywa w 2023 roku.

Obawy związane z gospodarką i utrzymującą się traumą po 2022 roku sprawiły, że wielu zastanawia się, czy krypto zima dobiegła końca. Czy też w najbliższej przyszłości czeka nas więcej bólu.

Bitcoin zaczyna pełnić rolę bezpiecznej przystani

Chociaż nie można przewidzieć, co ostatecznie wydarzy się na rynku, pojawiło się kilka sygnałów, które wskazują na nadejście „kryptowiosny”.

Coraz większe znaczenie ma fakt, że inwestorzy na całym świecie postrzegają BTC i aktywa cyfrowe jako bezpieczną przystań w niestabilnym świecie.

Jeden z dowodów na potwierdzenie powyższej tezy został przedstawiony przez firmę fintech Block (NYSE:SQ). Jest ona twórcą popularnej aplikacji Cash App, która odnotowała imponujące 2,16 miliarda dolarów przychodów z Bitcoina wygenerowanych w pierwszym kwartale przez aplikację używaną do kupowania, wysyłania i przechowywania BTC.

Zgodnie z ogłoszeniem wyników za pierwszy kwartał 2023, Block poinformował, że przychody wygenerowane z całkowitej sprzedaży Bitcoina wzrosły o 18%. Wobec 1,83 miliarda dolarów w czwartym kwartale i wzrosły o 25% od pierwszego kwartału 2022 r.

Całkowity zysk Cash App w I kwartale wyniósł ponad 931 mln USD. Co oznacza wzrost o 49% rok do roku (r/r). Zysk brutto w pierwszym kwartale dla Block, który jest również właścicielem popularnej usługi płatności biznesowych Square, wyniósł 1,71 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 32% rok do roku.

Block przypisał wzrost przychodów i zysków brutto z Bitcoina rok do roku „wzrostowi ilości Bitcoinów sprzedawanych klientom, częściowo skompensowanym spadkiem ceny rynkowej Bitcoina w porównaniu z okresem poprzedniego roku”.

Przeczytaj także: Na rynku złota realizacja zysków.

Aktywa kryptograficzne firm zarządczych wzrosły o 66%

Dalsze dowody na poprawę perspektyw dla krajobrazu kryptowalut dostarczyła Fineqia International. Firma zajmuje się aktywami cyfrowymi i koncentruje się na inwestowaniu we wczesne i rozwijające się firmy technologiczne. Fineqia opublikowała raport pokazujący 66% wzrost zarządzanych do tej pory aktywów cyfrowych w 2023 roku.

Według Fineqia, analiza globalnych produktów giełdowych (ETP) z walutami cyfrowymi jako aktywami bazowymi „ujawniła, że łączna wartość zarządzanych aktywów (AUM) wzrosła o 66%, co stanowi wzrost ich wartości o 29% w stosunku do szerokiego rynuk aktywów cyfrowych, który wzrósł o 51% w ciągu czterech miesięcy tego roku”.

ETP obejmują fundusze giełdowe (ETF) i obligacje giełdowe (ETN). Do opracowania danych wykorzystano informacje dotyczące 155 cyfrowych ETP zabezpieczonych aktywami z publicznie dostępnych źródeł.

Fineqia odkryła, że od początku roku AUM dla tych produktów wzrosła z 19,9 mld USD do 32,6 mld USD. Podczas gdy wartość rynku aktywów cyfrowych wzrosła z 796 mld USD do 1,2 bln USD. Mimo że kwietniowy AUM spadł o 2% do 32,6 mld USD z 33,3 mld USD, ogólna wartość kryptowalut pozostała stabilna na poziomie około 1,2 bln USD.

Apetyt na aktywa cyfrowe rośnie

„Rosnące dane AUM wskazują na zdrowy apetyt wśród inwestorów w tym roku na papiery wartościowe zabezpieczone aktywami cyfrowymi” – powiedział dyrektor generalny Fineqia, Bundeep Singh Rangar.

„Mieli szansę zweryfikować swoje pozycje w kwietniu, przed decyzją Fed w sprawie stóp procentowych w 3 maja.”

Dotychczasowe dane za 2023 r. są zachęcające jednak obraz makro pokazuje, jak straszna i destrukcyjna była krypto zima.

„Dane rok do roku wykazały 30% spadek całkowitej wartości rynku kryptograficznego w porównaniu z 1,7 bln USD w dniu 30 kwietnia 2022.”

To wskazuje, że rynek ma jeszcze długą drogę do powrotu do dawnej świetności. Jednak jak dotąd ma dobry początek, co skłoniło wielu entuzjastów kryptowalut, a nawet kilka instytucji, w tym Standard Chartered, Coinbase i H.C. Wainwrighta, aby ogłosić, że krypto zima się skończyła.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze