Nagły zwrot w Rosji – narodowa giełda kryptowalut porzucona! Czy to koniec kryptowalut w kraju?

Rosja zrezygnowała z planów tworu jakim byłaby narodowa giełda kryptowalut, podejmując jednocześnie decyzję o kontynuowaniu tworzenia nowych platform kryptowalutowych w odpowiedzi na sankcje, które dotknęły kraj.

Ta najnowsza decyzja, ogłoszona przez Anatolija Aksakowa, członka Dumy Państwowej, wywołuje pytania dotyczące przyszłości kryptowalut w Rosji.

Oryginalny plan utworzenia narodowej giełdy kryptowalut został wprowadzony w listopadzie 2022 roku, jednak rosyjscy ustawodawcy porzucili go w obliczu nowej strategii. Zamiast jednolitej giełdy, Rosja zamierza teraz skupić się na ustalaniu zasad dla wielu platform handlu kryptowalutami. Lokalne serwisy informacyjne donoszą, że Ministerstwo Finansów Rosji nie poparło planu utworzenia narodowej giełdy kryptowalut, co sugeruje, że istnieją pewne różnice zdań w rosyjskim rządzie na ten temat.

Anatolij Aksakow. Źródło: https://bithub.pl/

Przewodniczący komisji rynków finansowych Dumy Państwowej, Anatolij Aksakow, podkreślił, że giełdy kryptowalut mają duży potencjał w umożliwianiu rosyjskim przedsiębiorstwom przetwarzania międzynarodowych transakcji. Ponadto, takie platformy mogą stanowić sposób dla lokalnych firm na uniknięcie sankcji, co jednak może skutkować wprowadzeniem pewnych ograniczeń wobec tych giełd. W odpowiedzi na te potencjalne ograniczenia, Rosja planuje kontynuować tworzenie nowych platform i organizacji kryptowalutowych, przy jednoczesnym skupieniu się na regulacji tego procesu.

Zobacz też: Pierwsza taka budowla! W Dubaju powstanie BITCOIN TOWER

Czy każda giełda kryptowalut będzie mile widziana?

Aksakow sugeruje, że rosyjski bank centralny prawdopodobnie będzie pełnił rolę głównego organu regulacyjnego nadzorującego giełdy kryptowalut. Ramowy regulamin, który będzie częścią ustawy dotyczącej eksperymentalnych reżimów prawnych, będzie ściśle powiązany z działalnością tych platform. Jednak według wiceprezesa Banku Rosji, Aleksieja Guznova, jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o giełdach kryptowalut w Rosji w klasycznym sensie tego słowa. Bardziej prawdopodobne jest, że takie platformy będą działały jako organizacje koordynujące interakcję między eksporterami a importerami w celu ułatwienia międzynarodowych transakcji.

Główne rosyjskie firmy kryptowalutowe sprzeciwiły się pomysłowi utworzenia narodowej giełdy kryptowalut, ale opowiedziały się za ustanowieniem ram regulacyjnych dla takich organizacji. Nowy mechanizm regulacyjny ma na celu zminimalizowanie ryzyka sankcji i cyberataków na infrastrukturę kryptowalutową oraz wyeliminowanie problemów związanych z dominującą pozycją na rynku. Oleg Ogienko, przedstawiciel ds. zgodności w BitRiver, podkreśla konieczność ograniczenia dostępu niekwalifikowanym inwestorom na giełdach kryptowalut, przynajmniej we wczesnych fazach, jako jeden z kroków w kierunku osiągnięcia tych celów.

Bank Rosji. Źródło: https://www.reuters.com/

Decyzja Rosji o rezygnacji z narodowej giełdy kryptowalut wyznacza nowy etap w strategii kraju wobec sektora kryptowalut. Skupienie się na tworzeniu regulacji dotyczących platform handlu kryptowalutami daje Rosji większą elastyczność i możliwość dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych. Jest to również próba zminimalizowania ryzyka sankcji oraz ochrony interesów rosyjskich przedsiębiorstw.

Wraz z wprowadzeniem odpowiednich ram regulacyjnych Rosja dąży do stworzenia stabilnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju sektora kryptowalut, a także do promowania innowacji i wzrostu gospodarczego w kraju.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze