Munger: Nie będziemy podążać za Teslą i bitcoinem

Charlie Munger. Inwestor, miliarder, prawa ręka Warrena Buffetta. 97-letni wiceprezes Berkshire Hathaway, podzielił się swoimi najnowszymi przemyśleniami na temat Bitcoina podczas sesji pytań i odpowiedzi na dorocznym spotkaniu akcjonariuszy swojej firmy. To niewątpliwie smakowita okazja ku temu, aby prześledzić wcześniejsze wypowiedzi Mungera na ten temat.

Charlie Munger i kryptowaluty…

W ciągu ostatnich kilku lat Munger był surowym krytykiem Bitcoina.

To ostatnia rzecz na Ziemi, o której powinieneś pomyśleć

Przykładowo, podczas wydarzenia zorganizowanego przez Ross School of Business na Uniwersytecie Michigan, gdzie Munger był gościem, zapytany o poglądy na temat kryptowalut, nazwał Bitcoin „całkowitym szaleństwem ”:

„Myślę, że idiotyczne jest nawet samo zatrzymanie się, aby o nich pomyśleć… To źli ludzie, szalona bańka, zły pomysł, wabienie ludzi w koncepcję łatwego bogactwa bez większego wglądu i pracy. To ostatnia rzecz na Ziemi, o której powinieneś pomyśleć… Jest po prostu cała masa rzeczy, które nie będą działać dla Ciebie. Dowiedz się, czym one są i unikaj ich jak zarazy. A jednym z nich jest bitcoin. … To jest totalne szaleństwo”.

„jeśli kupisz coś takiego jak bitcoin lub jakąś kryptowalutę, tak naprawdę nie masz niczego”

10 stycznia 2018 r., podczas wywiadu dla stacji CNBC „Squawk Box”, Munger nazwał Bitcoin i inne kryptowaluty „bańkami”.

Mniej więcej miesiąc później, w Walentynki, na dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy Daily Journal w 2018 roku, Munger ponownie szkalował Bitcoina, nazywając go „szkodliwą trucizną”.

W dniu 28 kwietnia 2018 roku Munger atakował bitcoina i inne kryptowaluty, mówiąc – podczas wywiadu z Yahoo Finance – że kupujący BTC to wyłącznie spekulanci, a nie inwestorzy:

„Jeśli kupujesz coś takiego jak gospodarstwo rolne, dom z apartamentami lub udział w biznesie… Możesz to zrobić prywatnie… I jest to całkowicie satysfakcjonująca inwestycja. Patrzysz na samą inwestycję, aby zapewniła Ci zwrot. Teraz, jeśli kupisz coś takiego jak bitcoin lub jakąś kryptowalutę, tak naprawdę nie masz niczego, co by cokolwiek wyprodukowało. Masz tylko nadzieję, że następny facet zapłaci więcej”.

„Demencja”

5 maja 2018 r. na dorocznym spotkaniu akcjonariuszy Berskhire Hathaway w 2018 r., w chwili w której Buffett nazwał Bitcoin „trucizną na szczury”, Munger komentował:

„To tylko demencja… I myślę, że ludzie, którzy są zawodowymi traderami, którzy zajmują się handlem kryptowalutami, są po prostu obrzydliwi. To tak, jakby ktoś inny handlował bzdurami, a ty decydujesz: „Nie można mnie pominąć”.

Następnego dnia, podczas wywiadu z Yahoo Finance, Munger powiedział o Bitcoinie następujące słowa:

„Nauka stojąca za Bitcoinem to wielki triumf ludzkiego umysłu, to właśnie urzekło wszystkich tych ludzi. […] To bardzo osobliwe, ale udało im się to zrobić. Tak więc wielu […] uwielbia to tylko dlatego, że jest to tak ekstremalne osiągnięcie informatyki. Oczywiście mnie to nie interesuje, ponieważ nie jest to mój temat. I widzę sztuczne medium spekulacyjne, w którym ludzie kupują tylko dlatego, że myślą, że mogą sprzedać komuś innemu po wyższej cenie, nawet jeśli z natury nie ma to żadnej wewnętrznej wartości. Dlatego uważam cały biznes za antyspołeczny, głupi, niemoralny”.

Munger szkaluje Bitcoina na tegorocznym spotkaniu Daily Journal

24 lutego, na dorocznym spotkaniu Daily Journal w 2021 r., orespondentka Yahoo Finance Julia La Roche przedstawiła Mungerowi pytania od udziałowców Daily Journal, a kilka z nich dotyczyło Bitcoina.

Pierwsze pytanie brzmiało: „Jakie jest największe zagrożenie konkurencyjne dla amerykańskich banków, takich jak Bank of America i US Bank, które w dłuższej perspektywie mają udziały w Daily Journal Corporation? Czy to portfele cyfrowe, takie jak PayPal, Square lub Apple Pay? Czy to Bitcoin? Zdecentralizowane finanse czy coś innego?”

Munger odpowiedział:

„Cóż, nie sądzę, żebym dokładnie wiedział, jaka jest przyszłość bankowości i nie sądzę, żebym wiedział, jak będzie ewoluował system płatności. Myślę, że prawidłowo zarządzany bank wnosi wielki wkład w cywilizację, a banki centralne na świecie lubią kontrolować swój własny system bankowy i własne zasoby pieniężne.

Nie sądzę, żeby bitcoin stał się środkiem wymiany wartości dla całego świata. Jest zbyt niestabilny, by służyć jako taki. I to jest naprawdę rodzaj sztucznego substytutu złota, a ponieważ nigdy nie kupuję żadnego złota, nigdy nie kupuję żadnego bitcoina i polecam innym osobom przestrzeganie mojej praktyki.

Kolejne pytanie brzmiało: „Czy Twoja opinia na temat kryptowalut pozostała taka sama i czy Daily Journal uwzględniłby bitcoin lub jakąkolwiek inną kryptowalutę za aktywa w bilansie, podobnie do tego, jak ostatnio zrobiła Tesla?”

Munger udzielił następującej odpowiedzi

„Nie będziemy podążać za Teslą i Bitcoinem”.

Według Yahoo Finance, w odpowiedzi na pytanie dotyczące bitcoina, Munger odpowiedział:

„Wiedziałem, że pojawi się pytanie o bitcoin lub krypto i pomyślałem sobie dobrze, obserwuję, jak ci politycy cały czas unikają pytań… Prawda jest taka, że ​​zamierzam uniknąć tego pytania”.

Warren Buffett, dyrektor generalny Berkshire Hathaway, który również nie jest fanem Bitcoina, dodał:

„[…] prawdopodobnie mamy setki tysięcy ludzi, którzy to oglądają i posiadają bitcoiny. I prawdopodobnie mamy dwie osoby, które są w tym kontekście zdecydowanie na nie. Mamy więc wybór: sprawić, że 400 000 ludzi będzie na nas wściekłych i nieszczęśliwych, a dwoje ludzi będzie szczęśliwych. A to tylko głupie równanie”.

Następnie Munger zdecydował się przypuścić kolejny atak na Bitcoin:

„Ci, którzy dobrze mnie znają, po prostu machają czerwoną flagą do byka. Oczywiście nienawidzę sukcesu bitcoina… I nie podoba mi się waluta, która jest tak użyteczna dla porywaczy i szantażystów i tak dalej. Nie lubię też wpychać kilku dodatkowych miliardów, miliardów, miliardów dolarów komuś, kto właśnie wymyślił nowy produkt finansowy z powietrza. Więc myślę, że powinienem powiedzieć skromnie, że cały ten cholerny rozwój jest obrzydliwy i sprzeczny z interesem cywilizacji”.

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze