Proof of work | Architektura, która jest arcydziełem inżynierii

Co to jest Proof of Work? Michael Saylor wyjaśnia, dlaczego architektura konsensusu, na którym opiera się działanie sieci Bitcoina jest „arcydziełem inżynierii”.

Proof of work to jedna z metod osiągania konsensusu w sieciach blockchain, np. w Bitcoinie. PoW jest kryptograficznym dowodem pracy, jaką górnik musi wykonać, aby prawidłowo zabezpieczyć sieć. Przy tej metodzie korzysta się z komputerów o dużej mocy obliczeniowej, które rozwiązują matematyczne zadania, pochłaniając przy tym znaczne ilości energii, nie tylko elektrycznej.

Proof of Work okiem Michaela Saylora (MicroStrategy)

Trudno zliczyć, za ile sznurków pociągnął wczoraj Elon Musk. Może to i dobrze, jest bowiem okazja do przyjrzenia się PoW nieco bliżej. I choć komentarzom odnośnie decyzji Elona Muska wydawało się wczoraj nie być końca, byli tacy, którzy wzięli na warsztat najbardziej palące kwestie. Bithub zajął się tematem ekologicznych kryptowalut, Saylor skupił się na modelu konsensusu sieci bitcoin.

Michael Saylor urodził się w 1965 roku. To wyjątkowo wykształcona i kompetentna postać. Twierdzi, że „architektura Proof of Work to arcydzieło inżynierii, które zakotwicza system w prawdziwym świecie, zapewniając siedem warstw bezpieczeństwa”.

Wspomniane warstwy dotyczą siedmiu obszarów: energia, technologia, polityka, finanse, górnictwo, przestrzeń i czasu. W serii opublikowanych wczoraj tweetów, Saylor rozkłada na czynniki pierwsze jeden po drugim.

Bitcoin a marnotrawstwo energii według Saylora

Saylor uważa, że dobrze ulokowane zachęty ekonomiczne to paliwo, które sprawia, że Bitcoin w ogóle działa. Istnieje ogromna zachęta do przenoszenia działalności wydobywczej do miejsc, w których energia jest tańsza. Dostęp do niej kosztuje mniej w miejscach, w których jest jej dużo, a nawet marnowana. Jak konkretnie argumentuje to Saylor?

„Siedem warstw bezpieczeństwa”

  • Energia (energy): „Górnicy mogą zarabiać na dowolnej formie energii, w dowolnym miejscu na ziemi, w dowolnej ilości, w dowolnym czasie i za najwyższą cenę”. Według Saylora dostawcy energii na całym świecie będą konkurować o działalność tych górników. To już się dzieje. System powoli się normuje.
  • Technologia (technology): jeśli rynek żąda energooszczędnego i czystej energii sprzętu wydobywczego, producenci mają ogromną motywację, aby je dostarczać. A górnicy „muszą nieustannie ulepszać sprzęt, aby zachować konkurencyjność, a to stwarza ogromne bariery wejścia i wyjścia, stabilizując sieć, jednocześnie wprowadzając darwinowską dyscyplinę i witalność”.
  • Polityka (political): również czynniki natury geograficznej a nawet geopolitycznej napędzają mining BTC. Wiele krajów wręcz zachęca firmy wydobywcze, aby lokowały swoje biznesy w określonych jurysdykcjach. „Górnicy są najlepszym, czystym, zaawansowanym technologicznie eksporterem generującym kryptowalutę”.
  • Finanse (financial): Nie jest tajemnicą, że Bitcoin jest najlepiej prosperującym aktywem w historii naszego globu. Powiedzieć, że jest to „atrakcyjna inwestycja”, to mało powiedziane. Oznacza to, że „inwestorzy i ich bankierzy są w ten sposób rekrutowani jako potężni polityczni i finansowi sojusznicy” górników, ponieważ stanowią oni główną klientelę dla wydobywanego produktu.
  • Górnictwo (mining): Górnicy sami „stają się potężnymi orędownikami sieci”, z „silnymi interesami, których muszą bronić”. W miarę rozwoju tej historii górnicy mają stać się dominującą siłą na świecie.
  • Przestrzenność (spatial): wszystkie powyższe czynniki „napędzają geograficzną decentralizację sieci wydobywczej”. To najlepsza obrona Bitcoina przed każdym atakiem. Jest w tym samym czasie wszędie i nigdzie zarazem.
  • Czas (temporal): przełamanie wszystkich tych warstw zabezpieczeń będzie wymagało ogromnego wysiłku, ale, co może ważniejsze, zajmie trochę czasu. Według Saylora od dwóch do czterech lat. To sprawia, że ​​„każdy atak jest bardzo trudny, kosztowny, powolny, trudny do ukrycia. Jest mało prawdopodobne, aby się powiódł i daje czas na reakcję”.

„Architektura #Bitcoin Proof of Work zakotwicza sieć aktywów kryptograficznych fizycznie i politycznie na firmamencie rzeczywistości, napędzając zaciekłą konkurencję na rynku w celu zdecentralizowania, ulepszenia i zabezpieczenia sieci, zapewniając w ten sposób żywotność i integralność w czasie.” – podsumowuje Saylor.

MicroStrategy zwiększyło swoją ekspozycję na bitcoina

Pomimo niestabilnych warunków rynkowych gigant sektora business intelligence Michaela Saylora nie daje za wygrana w kontekście inwestycji w BTC. Firma ogłosiła wczoraj kupno 271 bitcoinów, a jej całkowity stack wynosi obecnie prawie 92 000 monet.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.