Bitcoin | Rekordowo wysoki poziom trudności sieci

Trudność wydobycia bitcoina ustanowiła nowy rekord. W jego towarzystwie do sieci dołączają cały czas nowi górnicy. Ile aktualnie zarabiają górnicy?

Dane pokazują, że trudność wydobycia sieci Bitcoin wzrosła dziś o godzinie 03:00 do 23,14 T. Stanowi to wzrost o 5,82% w porównaniu z rekordem z 20 marca. Ostatnie dostosowanie trudności miało (procentowo) największy wymiar od 9 stycznia.

trudność wydobycia bitcoin
źródło: btc.com

Hash rate a nowi górnicy

14-dniowy średni hash rate sieci Bitcoin wzrósł 20 marca z 156 EH/s do obecnego poziomu 165 EH/s.

Nowo dodane 9 EH/s mocy obliczeniowej (w ciągu ostatnich dwóch tygodni) to łącznie około 90000 jednostek najnowszej generacji sprzętu do wydobywania bitcoinów, takiego jak AntMiner S19 Pro firmy Bitmain.

Ceny spot najnowszej partii sprzętu wydobywczego osiągnęły pięciokrotną premię w porównaniu z cenami w przedsprzedaży w listopadzie z powodu zarówno zwiększonego poziomu popytu, jak i ciągłego globalnego niedoboru chipów. Całkowicie nowa jednostka AntMiner S19 może zmienić właściciela za nawet 10 000 USD.

Już w lutym wiadomo było, że górnicy mogą cieszyć się wolniejszym wzrostem trudności wydobycia, co pozostawało znacząco w tyle w stosunku do rosnącej wartości kryptowaluty. Na rynek były wprowadzane wówczas relatywnie niewielkie ilości sprzętu.

Czołowi gracze branży miningowej oszacowali wówczas, że ogólny hash rate Bitcoina odnotuje znaczny wzrost w okolicach drugiego kwartału 2021, kiedy to zacznie napływać więcej zamówień przedpremierowych złożonych pod koniec 2020 r.

bitcoin hash rate
źródło: blockchain.com

Rekordowe 1,5 miliarda dolarów z wydobycia w marcu

Według ostatniego raportu firmy analitycznej Arcane Research, górnicy wygenerowali w zeszłym miesiącu ponad 1,5 miliarda dolarów w opłatach transakcyjnych i nagrodach za wydobycie bloków.

Jest to wartość mniej więcej zgodna z prognozami z połowy marca. Glassnode informowało wówczas, że ​​górnicy zabierali do domu 52,3 miliona dolarów dziennie. Poziom przychodów górników osiągnął 14 marca rekordowy poziom 64,7 miliona dolarów – dokładnie dzień po tym, jak cena Bitcoina osiągnęła swój dotychczasowy rekord wszech czasów wynoszący 61 683 USD.

Ile wynosi nagroda za wydobycie bloku w sieci Bitcoin?

Obecnie górnicy otrzymują nagrodę blokową w wysokości 6,25 BTC, a nowy blok wydobywany jest mniej więcej co 10 minut. Nagroda za blok była wcześniej wyższa. Od 9 lipca 2016 r. do 11 maja 2020 r. górnicy zarabiali 12,5 BTC za każdy wydobyty blok. Przez cztery lata wcześniej było to 25 BTC, a przez prawie pierwsze cztery lata istnienia Bitcoina, nagrody blokowe wynosiły 50 BTC. Wymiar wysokości nagrody został ściśle określony przez samego twórcę Bitcoina – Satoshiego Nakamoto. Raz na 4 lata ulega on zmniejszeniu dokładnie o połowę, a takie wydarzenia nazywamy halvingiem. Jeżeli jeszcze nie wiesz, czym jest halving, przeczytaj poniższy wpis:

Przychody to nie zysk

To wszystko oznacza, że ​​przychody z wydobywania BTC rosną pomimo spadku wysokości nagrody. Tak jak oczekiwano, malejąca podaż wpłynęła na wzrost ceny. Ta natomiast okazała się głównym powodem wzrostu przychodów. Opłaty transakcyjne zdają się odgrywać w tym przypadku znacznie mniejszą rolę. Średnia wysokość opłat spadła w marcu wraz ze spadkiem liczby transakcji, zgodnie ze statystykami z Blockchain.com.

potwierdzone dzienne transakcje w sieci Bitcoin

Oczywiście przychody to nie to samo, co zysk. Od października 2020 roku rentowność wydobycia sukcesywnie roście. Zgodnie ze statystykami BitInfoCharts, w marcu osiągnęła najwyższy poziom od lipca 2019 roku.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze