Messari ostrzega przed centralizacją Binance Smart Chain

Sympatycy Binance celebrują rekordy ceny BNB. W tle rosną obawy dotyczące centralizacji ekosystemu Binance Smart Chain. Czy słusznie?

Analityk Messari, Ryan Watkins, wypowiedział się dziś na Twitterze w kontekście centralizacji Binance Smart Chain. Stwierdził. że „w każdym cyklu ludzie dają się zwieść najnowszemu, scentralizowanemu rozwiązaniu wszystkich problemów związanych z łańcuchami bloków”.

„Osoby mające wpływ na każdy cykl pompują tę narrację, aby po ich zakończeniu dumpować kosztem naiwnych sprzedawców detalicznych”.

Rzecz dotyczy mechanizmu „ręcznego” wskazywania dziennych walidatorów w łańcuchu.

O co tyle hałasu?

Binance Smart Chain korzysta z konsensusu Proof of Staked Authority (PoSA), a jego 21 aktywnych walidatorów jest wybieranych codziennie przez Binance Chain – sieć zarządzaną przez zaledwie 11 walidatorów. Walidatorzy BSC stakują BNB.

„Trudno nie zakładać, że każdy walidator Binance Chain jest w jakiś sposób połączony lub powiązany z Binance”, spekulował Wilson Withiam z Messari. „Każdy z nich na zmianę produkuje bloki w pozornie wstępnie zdefiniowanej kolejności. Wydaje się, że nie ma żadnego mechanizmu ważonego wagą stake’u, który pozwoliłby określić, który z nich tworzy następny blok”.

„BSC to fork Ethereum ze scentralizowanym zestawem walidatorów. Otóż ​​to. Nic więcej”

Watkins starał się rozwiać wyartykułowane przekonania dotyczące wydajności BSC, twierdząc, że przewaga jego szybkości w stosunku do mainnetu Ethereum jest wynikiem „magii centralizacji”, a nie „innowacji technologicznych”.

„BSC to fork Ethereum ze scentralizowanym zestawem walidatorów. Otóż ​​to. Nic więcej” – dodał.

Tak czy inaczej, użytkownik Twittera o pseudonimie earoshthime zdał się obalić twierdzenie Watkinsa i innych, jakoby Binance Smart Chain był niewiele więcej niż klonem DeFi na bazie Ethereum, opisując kopiowanie jako nieodłączną część innowacji technologicznych.

„Jeśli chodzi o wynalazki i innowacje, kopiowanie to cecha, a nie błąd. Kopiowanie to znak, że coś jest warte zbadania, ale wystarczy tylko jedna różnica znaków, aby być lepszym”– stwierdził earoshthime.

W obronie Binance Smart Chain wypowiedział się również Mkt92z, opisując niedawne wysokie opłaty w Ethereum i problemy ze skalowaniem jako zachęcające użytkowników do poszukiwania alternatywnych protokołów.

Raport Messari z 9 kwietnia wykazał, że BNB był najlepiej prosperującym aktywem cyfrowym, który znalazł się w pierwszej dziesiątce pod względem kapitalizacji rynkowej, zyskując od początku roku 709%.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze