Memecoin pogrążony w chaosie – fatalnie zorganizowany start Pond0X czyli historia o tym jak tego NIE robić

Bardzo chaotyczny i fatalnie zorganizowany start memecoin Pond0X zakończył się stratami 2 milionów dolarów.

Dane z aplikacji handlowej Maestro pokazują, że token Pond0X (PNDX) osiągnął cenę 0,36 dolarów, a następnie załamał się praktycznie do zera w ciągu pięciu minut. Tym samym wygenerował ponad 2 miliony straty wśród inwestorów. Start Pond0X został ogłoszony 28 lipca przez „Pauly’ego”, założyciela Not Larva Labs, znanego jedynie pod swoją nazwą użytkownika na Twitterze. Not Larva Labs stworzyli aplikację do handlu tokenami CryptoPunks. Stworzyli także osobną parodię kolekcji o nazwie CryptoPhunks. 

memecoin
Wykres PNDX/USD w pierwszych minutach od uruchomienia coina. Źródło: Maestro

W ogłoszeniu Pauly podał adres kontraktu dla PNDX oraz adres URL oficjalnej aplikacji internetowej.

Aplikacja internetowa zawierała grafikę mema Pepe, podobną do tych używanych w innych memecoina, takich jak Pepecoin. Aplikacja umożliwiała użytkownikom wydobywanie nowych tokenów PNDX w zamian za stałą ilość ETH. Podobnie jak to działa w na przykład w pre-sale. Jednak wiele osób oczekiwało, że zbiórka będzie prowadzona na Uniswapie, a podanie zarówno adresu strony internetowej, jak i kontraktu w jednym poście, wywołało zamieszanie wśród użytkowników. Post jest wciąż dostępny:

https://twitter.com/Pauly0x/status/1684964256918523905

Niektórzy użytkownicy kupili token na Uniswap za pomocą aplikacji handlowych takich jak Maestro czy Unibot, co podniosło jego cenę. Tymczasem inni użytkownicy wydobywali tokeny za pomocą aplikacji internetowej i sprzedawali je na rynku, osiągając zyski. Użytkownicy, którzy stracili kryptowaluty, skarżyli się, że stracili dziesiątki tysięcy dolarów.

Może Cię zainteresować: Kennedy kupuje Bitcoiny swoim dzieciom! Jak mocno kandydat na prezydenta USA wierzy w siłę BTC?

Memecoin Pond0X pełen błędów?

Inny użytkownik zgłosił, że PNDX ma wadliwą funkcję transferu, która umożliwia przenoszenie monet z konta dowolnego innego użytkownika. Dane związane z blockchainem pokazują, że funkcja transferu dla tej monety jest dosyć enigmatyczna. Dziennikarze nie byli w stanie na przykład określić skutków działania funkcji „brutalized_”.

Dwie godziny po początkowym poście, Rune dostarczył zaktualizowany raport. Stwierdził w nim, że nowa wersja PNDX jest tworzona przez osobę, która początkowo wyciągnęła pieniądze od inwestorów. Według Rune, nowy projekt ma zapewnić „panel” w celu rekompensaty ofiar poprzez community coin (co może być kolejnym etapem naciągania).

https://twitter.com/RuneCrypto_/status/1684959197526405121

Memecoin, czyli monety związane z viralowymi obrazkami, filmami i memami w Internecie, zyskały popularność po raz pierwszy wraz z wprowadzeniem Dogecoina w 2013 roku. Są one nadal bardzo popularne i co chwila można usłyszeć o sukcesie lub klęsce kolejnych projektów. Na początku czerwca kilka memecoinów z motywami amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wzrosło na wartości po pozwie przeciwko giełdom kryptowalut Coinbase i Binance.

Parę dni temu w mediach społecznościowych zostało szybko wytworzonych kilka memecoinów związanych z motywem kosmitów. Wszystko przez (i podczas) przesłuchania w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych na temat niezidentyfikowanych obiektów latających. To jeden z wielu przykładów dynamiki jakimi rządzą się memecoiny.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze