Mastercard wchodzi w kryptowaluty. Planują światową ekspansję

Mastercard, jeden z gigantów świata płatniczego, wykazuje coraz większe zainteresowanie technologią blockchain i coraz mocniej angażuje się w kryptowaluty. W środę firma ogłosiła, że planuje wprowadzić testową wersję swojej sieci Multi-Token Network (MTN) tego lata.

Mastercard wchodzi w kryptowaluty

Beta produktu ma zostać uruchomiona najpierw w Wielkiej Brytanii. Raj Dhamodharan, szef działu kryptowaluty i blockchain w Mastercard, poinformował w liście, że MTN będzie „służyć jako poligon doświadczalny do rozwijania aplikacji na żywo i przypadków użycia z instytucjami finansowymi, fintechami i bankami centralnymi”.

Planem jest stopniowe wprowadzanie MTN na więcej rynków globalnych, o ile pozyska nowych partnerów. Pomysł polega na przekonaniu programistów do budowania na blockchainie Mastercard, który jest w stanie przekształcić jej możliwości płatnicze.

Mastercard promuje coś, co nazywa MTN Innovation Sprint. Wybrane zespoły otrzymają dostęp do możliwości MTN i zaczną rozwijać platformę.

Może Cię również zainteresować: Visa poszła na zakupy do Brazylii. Na co wydali okrągły miliard dolarów?

Aplikacje na blockchainie Mastercard

Programistom zaleca się tworzenie aplikacji na zezwolonym blockchainie Mastercarda, który jest zbudowany na Ethereum – informuje Fortune.

Pierwsza fala takich aplikacji będzie napędzana przez „tokenizowane depozyty bankowe”, zgodnie z informacjami, które przekazał Dhamodharan.

Tokenizowane depozyty bankowe zdobywają popularność wśród banków centralnych i komercyjnych, takich jak JPMorgan Chase.

MTN wykorzysta również narzędzie do weryfikacji transakcji Mastercard – Mastercard Crypto Credential. Jest ono zaprojektowane tak, aby dostarczać aliasy, które pomagają w udostępnianiu adresów portfeli, a jednocześnie wykorzystują metadane do definiowania atrybutów portfeli. Układ ten ma na celu zapobieganie niewłaściwym transakcjom.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Mastercard podkreśla w swoim oświadczeniu bezpieczeństwo i konieczność zapewnienia „bezpiecznych transferów tokenów i kryptowaluty”. Ma to miejsce po większych incydentach, takich jak ataki Euler na 200 mln dolarów w marcu i Wintermute na 160 mln dolarów.

Mastercard już wcześniej nawiązał partnerstwa z kilkoma giełdami kryptowalut – Binance, Bit2Me, Bitso i Bybit. Wszystko po to, aby wydawać karty debetowe lub przedpłacone, które pozwalają użytkownikom dokonywać zakupów za pomocą ich cyfrowych aktywów.

Zobacz także:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze