Visa poszła na zakupy do Brazylii. Na co wydali okrągły miliard dolarów?

W środę gigant płatniczy Visa Inc. ogłosił plany przejęcia brazylijskiej platformy fintech Pismo za okrągłą kwotę 1 miliarda dolarów. Inwestycja ta ma być częścią strategii rozszerzenia działalności Visa na terenie Ameryki Łacińskiej – regionu, który przyciąga coraz więcej zagranicznych inwestycji.

Rozszerzenie działalności Visa na Amerykę Łacińską

Transakcja zakłada, że Pismo zachowa swoje obecne kierownictwo, a jej zamknięcie planowane jest na koniec 2023 roku. Firma z siedzibą w São Paulo, dzięki konsolidacji, będzie mogła rozszerzyć swoje usługi. Aktualnie oferuje technologię, za pomocą której klienci mogą emitować karty Visa i Mastercard.

Dla Visa, największego na świecie procesora płatniczego, partnerstwo z Pismo stanowi pierwszą większą konsolidację od 2021 roku. Wtedy to Visa zawarła umowę o zakupie europejskiej platformy otwartej bankowości Tink za 2,2 miliarda dolarów. Zdecydowała się też na zakup brytyjskiego dostawcy płatności transgranicznych Currencycloud.

Może Cię także zainteresować: Włamał się na Twittera Muska, kradł kryptowaluty. Na długie lata trafi za kratki

Visa inwestuje w Pismo – technologię dla finansów

Pismo jest chmurową platformą dla instytucji finansowych. Obsługują ponad 70 milionów kont i przeprowadzającą transakcje o wartości ponad 200 miliardów dolarów rocznie.

Założona siedem lat temu przez przedsiębiorców – Ricardo Josuę, Danielę Binatti, Juliane Binatti i Marcelo Parise – prowadzi teraz operacje w Europie, Ameryce Północnej, Azji Południowo-Wschodniej, Indiach i Ameryce Łacińskiej. W 2021 roku Pismo pozyskało 108 milionów dolarów w ramach inwestycji serii B, której przewodzili SoftBank Group Corp z Japonii, Amazon.com Inc i globalna firma kapitału podwyższonego ryzyka Accel.

Ameryka Łacińska – obszar strategicznych inwestycji

Umowa z Pismo podkreśla rosnące znaczenie Ameryki Łacińskiej jako strategicznie ważnej dla wszelkiego rodzaju inwestycji. Region ten w ostatnim czasie obrodził w szereg firm o wysokim wzroście, z Nubankiem na czele.

Mimo to, start-upy z Ameryki Łacińskiej często narzekają na brak wsparcia ze strony banków w regionie. W dodatku, pomysły powiązane z technologią miały problemy ze znalezieniem alternatywy bankowej po upadku Silicon Valley w marcu tego roku.

Zobacz również:

Komentarze