Mamy najnowsze dane Chainalysis. Ten kraj prowadzi w wyścigu o adopcję kryptowalut!

Z najnowszych badań Chainalysis wynika, że Indie po raz kolejny znalazły się w czołówce krajów, w których lokalni inwestorzy najczęściej przyjmują kryptowaluty.

Warto w tym miejscu dodać, że kraj ten był również liderem zeszłorocznego Indeksu Adopcji Kryptowalut.

Chainalysis: „Azja przoduje pod względem adopcji”

Autorzy raportu „Chainalysis Global Crypto Adoption Index” co roku przyglądają się się zarówno danym w łańcuchu, jak i poza nim, aby określić, które kraje przodują na świecie pod względem oddolnej adopcji kryptowalut. Tegoroczne badanie uszeregowało kraje globalne na podstawie ich zaangażowania w usługi scentralizowane, scentralizowane usługi detaliczne, zdecentralizowane usługi finansowe (DeFi) i detaliczne usługi DeFi. W przeciwieństwie do wskaźników z 2023 r., tegoroczny rekord wykluczył wolumen wymiany peer-to-peer (P2P), powołując się na „znaczny spadek aktywności” w różnych regionach. Co prawda Indie odnotowały najwięcej interakcji ze scentralizowanymi podmiotami kryptograficznymi. Kraj ten zajął jednak drugie i trzecie miejsce w detalicznych operacjach DeFi i usługach DeFi. Ten ostatni wskaźnik stanowi spadek w stosunku do wiodącej pozycji kraju w ubiegłym roku.

Tymczasem inwestorzy w Indiach demonstrują swoje zaangażowanie w zwiększanie adopcji kryptowalut pomimo rygorystycznego stanowiska rządu w sprawie aktywów kryptograficznych. Warto przypomnieć, że indyjski minister finansów utrzymuje stawkę 1 proc. podatku odliczanego u źródła (TDS) od transakcji kryptowalutowych i 30 proc. podatku dochodowego od zysków z kryptowalut.

Patrząc w przyszłość pozostaje niepewne, czy indyjski rynek kryptowalut utrzyma swoją wiodącą pozycję od przyszłego roku ze względu na skalę włamania na lokalną giełdę kryptowalut WazirX, gdzie łupem przestępców padły środki o wartości 230 milionów dolarów. Szacuje się, że straty w wyniku tego włamania poniosło aż 4,2 miliona Hindusów.

Globalny indeks adopcji kryptowalut w poszczególnnych kwartałach (źródło: Chainalysis)

Z badania przeprowadzonego przez Chainalysis wynika również, że aż siedem z krajów w zestawieniu leży do Azji Środkowej i Południowej oraz Oceanii, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z zeszłorocznym rekordem. Wśród tych państw wymienić należy Indie, Indonezję, Wietnam, Filipiny i Pakistan.

W okresie od lipca 2023 r. do czerwca 2024 r. w krajach Azji Środkowej i Południowej oraz Oceanii zablokowano 750 mld USD napływu aktywów kryptograficznych, co stanowi 16,6 proc. udziału w rynku. Indeks ten umacnia trzecią pozycję CSAO wśród wiodących regionów przyjmujących kryptowaluty.

Zmiany, zmiany…

W 2023 roku wzrost adopcji kryptowalut był napędzany głównie przez kraje o niższych i średnich dochodach. W tym roku jednak aktywność kryptowalutowa wzrosła w krajach o wszystkich przedziałach dochodowych, przy czym od początku 2024 r. nastąpił spadek w krajach o wysokich dochodach.

Uruchomienie Bitcoin ETF w Stanach Zjednoczonych spowodowało wzrost całkowitej wartości aktywności Bitcoin we wszystkich regionach, ze szczególnie silnym wzrostem rok do roku w przelewach instytucjonalnych oraz w regionach o wyższych dochodach, takich jak Ameryka Północna i Europa Zachodnia. Z drugiej strony, wzrost stablecoinów w ujęciu rok do roku był wyższy wśród transferów detalicznych i profesjonalnych i wspiera rzeczywiste przypadki użycia w krajach o niskich dochodach i niższych średnich dochodach w regionach takich jak Afryka Subsaharyjska i Ameryka Łacińska.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.