Chainalysis podsumowało 2023 rok pod kątem kradzieży na giełdach kryptowalutowych. Teoretycznie jest lepiej niż rok wcześniej?

W 2023 r. hakerzy ukradli z platform kryptowalutowych 1,7 miliarda dolarów. To aż 54,3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Chociaż skradzione fundusze zmniejszyły się o ponad połowę, liczba indywidualnych incydentów hakerskich wzrosła 2 ubiegłym roku do 231 w ubiegłym roku. W 2022 r. było ich 219 – wynika z najnowszego raportu firmy Chainalysis.

Chainalysis: „Włamań jest coraz więcej”

Liczba włamań dokonanych przez organizacje powiązane z Koreą Północną wzrosła w ubiegłym roku do 20, co jest najwyższym wynikiem w historii. Według szacunków Chainalysis ukradli oni nieco ponad 1 miliard dolarów, w porównaniu z 1,7 miliarda dolarów w 2022 roku.

Mniejsza niż w 2022 r. kwota skradzionych środków wynika głównie z powodu spadku liczby włamań do protokołów DeFi. W 2023 r. hakerzy ukradli z nuch tylko 1,1 mld USD z protokołów DeFi. Oznacza to spadek o 63,7 proc. całkowitej wartości skradzionej z platform DeFi rok do roku.

Jednym z największych włamań, do którego doszło w marcu 2023 r. był atak na Euler Finance, protokół pożyczkowy i pożyczkowy na Ethereum. Doświadczył on ataku typu flash loan, co doprowadziło do strat w wysokości około 197 milionów dolarów. Natomiast w lipcu 2023 r. odnotowano 33 włamania. To właśnie wtedy z Curve Finance skradziono 73,5 miliona dolarów. Kilka dużych exploitów miało też miejsce we wrześniu i listopadzie 2023 r. zarówno na platformach DeFi, jak i CeFi: Mixin Network (200 mln USD), CoinEx (43 mln USD), Poloniex Exchange (130 mln USD), HTX (113,3 mln USD) i Kyber Network (54,7 mln USD).

Zobacz też: Być albo nie być. Czy Europejski Bank Centralny będzie grał na czas w sprawie obniżek stóp procentowych

Hakowanie DeFi

– W naszej kompleksowej analizie 50 najlepszych hacków DeFi zaobserwowaliśmy, że łańcuchy oparte na EVM i Solana są jednymi z najbardziej atakowanych łańcuchów, głównie ze względu na ich popularność i zdolność do wykonywania inteligentnych kontraktów – tłumaczy Mar Gimenez-Aguilar, Główny architekt ds. bezpieczeństwa w firmie Halborn

Wartość utracona w wyniku hacków DeFi spadła o 63,7 proc. rok do roku w 2023 r., a mediana strat na hack DeFi spadła o 7,4 proc. Podczas gdy liczba indywidualnych włamań do kryptowalut wzrosła w 2023 r., liczba włamań do DeFi spadła o 17,2 proc.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze