Kurs XRP (Ripple) wyniósł przez chwilę aż 50 USD. Co się stało?

W wyniku specyficznego splotu okoliczności wczoraj na amerykańskiej giełdzie kryptowalut Gemini kurs XRP wzrósł przez moment aż do poziomu 50 dolarów (czwartek, 11 sierpnia 2023 r.) Zjawiska tego nie dało się jednak utrzymać. Prawdopodobnym wyjaśnieniem jest połączenie błędu „grubego palucha” kupującego, niskiej puli płynności na parach Ripple na tej akurat platformie oraz sprytny (?) sprzedający który wystawił w arkuszu zleceń ofertę sprzedaży XRP po 50 USD za sztukę.

Kurs XRP z astronomicznym wzrostem na platformie Gemini

Nieoczekiwany, rakietowy wzrost nastąpił około godziny 22:30 czasu polskiego i utrzymał się jedynie przez kilka minut. Kurs XRP na Gemini powrócił następnie do poziomu zsynchronizowanego z cenami na innych wiodących giełdach kryptowalut.

Obserwatorzy rynku spekulują, że główną przyczyną tego niezwykłego skoku ceny był gwałtowny spadek płynności na giełdzie Gemini niedługo po ponownym wprowadzeniu tokena na giełdę. W warunkach niskiej płynności łatwo o mocne wahania cen, więc pechowy kupujący najprawdopodobniej zrealizował przypadkiem zlecenie rynkowe (tzw. market order, gdzie system dobiera automatycznie cenę po najlepszej rynkowej), które zostało wypełnione wyraźnie zawyżonej cenie 50 dolarów za XRP.

Anomalia cenowa nie byłaby jednak możliwa, gdyby po drugiej stronie nie było sprzedającego który z jakiegoś powodu wystawił swoje kryptowaluty po takim właśnie kursie. Trudno powiedzieć czy zrobił to specjalnie, spodziewając się czyjegoś błędu „grubego palucha”, czy faktycznie spodziewał się aprecjacji kryptowaluty Ripple do aż tak wysokiego poziomu w długim okresie. Zdrowy rozsądek podsuwa jednak scenariusz numer jeden.

Jedno jest pewne: kupujący może teraz pochwalić się unikalnymi tokenami XRP nabytymi po 50 dolców za sztukę. Niestety jest wątpliwe czy ktoś teraz będzie chciał je po tej cenie odkupić.

Zobacz też: Historyczny jackpot Mega Millions o wartości 1,58 miliarda dolarów zdobyty przez mieszkańca Florydy. Ile faktycznie trafi do jego kieszeni?

Płynność ma znaczenie

Dane on-chain podkreślają wyraźne różnice w dostępnych pulach płynności na giełdach krypto. Na platformie Gemini zlecenie o wartości zaledwie 37 000 USD było wystarczająco duże, aby ruszyć kurs XRP o całe 2%. Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, na Binance potrzebne byłoby zamówienie tej samej kryptowaluty o wartości blisko 2,2 milionów dolarów w celu uzyskania podobnego efektu.

Ponowne wprowadzenie na giełdę Gemini kryptowaluty XRP nastąpiło po korzystnym dla firmy Ripple Labs wyroku amerykańskiego sądu w lipcu br. Sąd federalny orzekł, że handel tokenami XRP na platformach aktywów cyfrowych nie jest tożsamy z ofertą i sprzedażą kontraktów inwestycyjnych. Wyrok ów był wyraźną ulgą dla Ripple i pozostałych altcoinów; batalia prawna z regulatorem rynku (SEC) trwa już bowiem od 2020 r., kiedy to Komisja ds. Papierów Wartościowych i Giełd zrzuciła spółce nielegalne wprowadzanie do obrotu niezarejestrowanych papierów wartościowych.

Na moment powstawania tego tekstu kurs XRP wynosi ok. 62 centy i nadal trwa korekta po gwałtownych, lipcowych wzrostach na kryptowalucie.

Źródło: Coingecko

Czy kiedykolwiek doczekamy się na stałe XRP po 50 dolarów za monetę?

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze