Kubańczycy chcą Bitcoina: za nami pierwszy hawański meeting dla entuzjastów BTC

Bitcoin na Kubie

W miniony weekend w Hawanie odbyło się pierwsze spotkanie, w którym wzięli udział wyłącznie zwolennicy kryptowaluty wprowadzonej na rynek przez Satoshiego Nakamoto. Meetup odbył się w popularnym barze Pazillo, a jego organizatorem była Cuba Bitcoin – grupa anonomowych aktywistów BTC, którzy prowadzą ze sobą burzliwe dyskusje na temat kryptowalut w mediach społecznościowych.

Pierwszy tego typu meeting dotyczący Bitcoin na Kubie

Jak wyjaśnił użytkownik ukrywający się pod pseudonimem Forte11, celem spotkania było edukowanie – a nie przekonywanie Kubańczyków – o potencjale Bitcoina na Kubie. „Każdy może decydować sam o tym, co chce robić. Naszym zadaniem jest przede wszystkim edukacja” – podkreślił.

O ile w państwach zachodnich uczestnikami podobnych meetupów są przeważnie biali mężczyźni w średnim wieku, to w przypadku entuzjastów BTC na Kubie mieliśmy do czynienia z szerokim wachlarzem postaci. Na spotkaniu w barze pojawili się studenci, właściciele małych firm, programiści, a nawet – o dziwo! – kobiety w podeszłym wieku.

Jednym z uczestników meetupu był Paco de la India – popularny vloger, podróżnik i zapalony couchsurfer, który wyruszył w podróż dookoła świata używając wyłącznie Bitcoina. Jego prelekcja na temat adopcji Bitcoin na całym świecie spotkała się z entuzjastyczną reakcją zgromadzonej na sali publiczności.

Z kolei współzałożyciel Bitcoin Kuba o pseudonimie „C” wygłosił wykład na temat tego, w jaki sposób można kupować Bitcoin za pośrednictwem czatu na Telegramie w zamian za kubańskie peso lub kubański MLC, który jest stablecoinem należącym do rządu.

Mimo ograniczonego dostępu do internetu Kubańczycy coraz częściej zwracają się ku kryptowalutom jako środkowi wolności finansowej i „wyjścia” z lokalnej gospodarki. Chociaż Kuba jest technicznie gospodarką centralnie planowaną, w ostatnim czasie państwo znacznie złagodziło przepisy dotyczące prywatnej własności przedsiębiorstw. Akceptowanie kryptowalut za towary i usługi jest w tym kraju obecnie legalne, na czym najbardziej korzystają podmioty zajmujące się sprzedażą BTC.

Może Cię zainteresować: Influencer obiecał „nic”, ludzie wysyłają mu miliony w krypto. Szaleństwo?

Bitcoin a Kuba – duży potencjał?

Obecnie w stolicy Kuby, Hawanie, płatności w BTC za towary i usługi akceptuje około dziesięciu firm. Branżowi obserwatorzy zwracają uwagę, że tamtejszy rynek kryptowalut jest powiązany z nieformalnym rynkiem dolara i euro w tym kraju. Jest on też konsekwencją środków wdrożonych w 2019 r. wraz z otwarciem sklepów, które akceptują wyłącznie MLC – wymienialną walutę w formie elektronicznej.

Wiadomo już, że zachęcona sukcesem pierwszego spotkania społeczność skupiona wokół Cuba Bitcoin zamierza organizować podobne wydarzenia w najbliższej przyszłości.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze