Ktoś sprzedaje BTC by obronić BNB przed upadkiem? 'Ciekawa’ przeszłość CZ – OkCoin

Oczywiście Twitter nie zawsze jest wiarygodnym źródłem. Nie zawsze jest też wart cytowania. Niektóre, anonimowe źródła na tt doniosły, że BTC wyprzedawany jest za rezerwy w USDT, które napływają do BNB od 27 maja. Sprawa stała się viralowa do tego stopnia, że odniosło się do niej Binance. Użytkownik Twittera @Skew wskazał, że jest to manipulacja rynkiem, za którą może stać Binance, które chce zapobiec załamaniu BNB, a także BTC.

Do sprawy odniósł się już CZ, który zbagatelizował 'domorosłych analityków’. Przekazał, że Binance jest w dobrej kondycji i wciąż posiada nawet niesprzedane tokeny FTT.

Burzliwa przeszłość

Przeszłość Chanpenga Zhao jako pracownika OKCoin (kto jeszcze o tym pamięta?) wygląda co najmniej niejednoznacznie. Biorąc jednak pod uwagę praktyki, które miały miejsce na tej giełdzie możemy przepuszczać, że:

 • Zhao może nie być osobą godną zaufania, już wiele lat temu publicznie świadczył nieprawdę na forum giełdy, zeznając później coś odwrotnego (wash trading, boty na giełdzie – screen poniżej). Oczywiście można bronić się, że wcześniej o nich nie wiedział (trudno to udowodnić).
 • W czasie pracy w OKCoin, CZ miał możliwość i potencjalnie mógł zainteresować się zarządzaniem botami i profesjonalnym 'wash tradingiem. To tylko domysły – równie dobrze mógł zrozumieć, że nie można tego robić chcąc prowadzić poważną giełdę;
 • Dlaczego jeszcze CZ jeszcze padł? Być może jest inteligentny lub ma dobrych doradców. Być może ma tylko szczęście. Być może wpływy. Istnieje też trzecia droga – Chanpeng Zhao jest uczciwy i prowadzi giełdę profesjonalnie.

Epizod z OKCoin forum

Użytkownik Twittera znany jako @bitfinexed od dawna zarzuca Binance robienie tego samego, co miało miejsce na OKCoin (wash trading, fałszywe wolumeny). W jego ocenie, że po upadku FTX giełda jest ostatnią przystania Tethera. Nie stwierdzamy oczywiście, że zarzuty te są prawdziwe. Binance jest odrębną organizacją, a Chanpeng Zhao przeszedł długą drogą od OKCoin do stworzenia własnej giełdy. Być może wyciągnął lekcję i zrozumiał czego nie można robić? Krytycy twierdzą jednak, że lekcja mogła wyglądać raczej 'jak robić to lepiej’. Oto wybrany cytaty użytkownika 'cphzao’, sprzed wielu lat.

 • Boty. Mogę potwierdzić, że OKCoin obsługuje boty na swoich giełdach, zgodnie z instrukcjami Star Xu. Boty są zarządzane przez Chena (biznes i operacje), Yu (programowanie), Wanga (administrator bazy danych, „finansowanie”). Wielu pracowników i byłych pracowników OKCoin jest świadomych istnienia tych botów. Nie będę ich tutaj wymieniał.
 • Fałszywe wolumeny. Mogę potwierdzić, że niektóre z powyższych botów mają na celu pompowanie wolumenów. W niektórych okresach boty te były również wykorzystywane do tworzenia zleceń, które będą handlować przeciwko sobie, a nie z zamówieniami użytkowników. Temu trybowi działania zdecydowanie sprzeciwiali się nawet Chen i Liu (programowanie, silnik dopasowujący), ale Star Xu nalegał na jego wykonanie”
 • Fałszywy dowód rezerwy. Mogę potwierdzić, że OKCoin usunął wiele kont (używanych przez boty OKCoin), aby przejść audyt Proof-of-Reserve w sierpniu 2014 roku. Zasadniczo boty te handlują na ułamkowych (lub fikcyjnych) rezerwach. Stephan Thomas został okłamany podczas audytu.
 • Na marginesie, Stephan Thomas nie chciał żadnego wynagrodzenia za swoje wysiłki związane z audytem. Przed audytem OKCoin zaoferował przekazanie darowizny w jego imieniu na wybraną przez niego organizację charytatywną. Thomas wskazał organizację. Po przeprowadzeniu audytu OKCoin nigdy nie przekazał tej darowizny.”

Bezpieczeństwo nie było najważniejsze

 • „Bezpieczeństwo zimnego portfela. Do czasu mojej rezygnacji, tylko Star posiadał klucz prywatny do portfela kodów OKCoin. Kopie zapasowe kluczy prywatnych były w posiadaniu żony i matki Star’a, z których obie nie są technikami. Taki był stan bezpieczeństwa zimnego portfela OKCoin. Wielokrotnie nalegałem na przejście na rozwiązanie multi-sig. Star zgodził się, ale zawsze zwlekał z wykonaniem zadania.”
 • „OKCoin opublikował post dot. bezpieczeństwa cold wallet po moim odejściu, nadal nie używając multi-sig. Nie mogę skomentować, ile faktycznie zostało wdrożonych, a ile nie.”
 • „Pracownicy są zachęcani do handlu. Star Xu otwarcie zachęca pracowników do handlu na własnej giełdzie. Celem jest „poznanie produktu”. Jest to znany fakt w OKCoin, a kilkunastu pracowników może to potwierdzić.”
 • „Nieprzejrzyste dane finansowe. Jako drugi największy indywidualny udziałowiec w firmie w tamtym czasie, nigdy nie pozwolono mi zobaczyć wyciągu bankowego, mimo że moje nazwisko jest powiązane z kilkoma kontami bankowymi firmy. W styczniu stanowczo poprosiłem o wyciąg bankowy, na który otrzymałem przelew pieniędzy z inwestycji venture capital. Ale odmówiono mi. Wkrótce potem odszedłem.”

„Mógłbym kontynuować. Ale zatrzymam się tutaj. Czuję smutek, że musieliśmy do tego dojść.
Chcę jasno powiedzieć, że większość pracowników OKCoin to bardzo dobrzy ludzie. Oni po prostu wykonują rozkazy. Wielu z nich walczyło ale bezskutecznie. Wielu opuściło firmę. Na koniec chcę dodać, że jedno złe jabłko nie psuje wszystkich jabłek. OKCoin nie jest reprezentatywny dla innych chińskich lub bitcoinowych firm. Niefortunne jest to, że nieprofesjonalne zachowanie OKCoin szkodzi reputacji innych chińskich firm. Prosimy o nie generalizowanie. To nie jest „różnica kultur”. Miałem przyjemność pracować z wieloma świetnymi firmami bitcoinowymi (i innymi) w Chinach.

Źródło: https://archive.vn/jdMO1#selection-2163.0-2227.405

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze