PILNE: Ripple ujawnia dokumenty SEC i notuje rajd. Bitcoin i kryptowaluty odbijają!

Ripple Labs ujawniło dziś wybrane komentarze członków Amerykańskiej Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd na temat sławnego przemówienia byłego wysokiego urzędnika SEC, Hinmana. Jak pisaliśmy, dokumentacja zostanie uznana za materiał dowodowy w toczącym się procesie przeciwko SEC. Mowa o dokumentach z lat 2017 – 2020. Wówczas Hinman był dyrektorem Wydziału Finansów Korporacji Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Dokumenty mówią, że Departament Handlu i Rynków sugerował, że Bitcoin i Ethereum nie są papierami wartościowymi. Przed przemówieniem Hinman przekazał masowego maila do pracowników. Zdradził w nim co zasugeruje w przemówieniu. „Nie musimy szukać potrzeby regulowania Ethereum, tak jak jest on obecnie oferowany – jako papieru wartościowego”.

  • W komentarzu Departament Handlu i Rynków twierdzi, że przemówienie dot. oczekiwań ze strony opinii publicznej i poparło Hinmana. Co więcej, agencja zauważa problem w zbyt agresywnym podejściu do Bitcoina. Dalej twierdzi, że może ono osłabić wysiłki SEC w stosunku do innych kryptowalut. Szczególnie do tych, które naprawdę są papierami wartościowymi;
  • Ponieważ regulatorzy wyrazili opinię, że ETH nie jest papierem wartościowym pojawiło się sporo spekulacji odnośnie faworyzowania projektu Buterina. Jednak jednocześnie stwierdzono, że gdyby Hinman chciał złożyć ogólne oświadczenie, że ETH nie jest papierem wartościowym, wymagałoby to dalszej wewnętrznej dyskusji. Zatem czy SEC faworyzował Ethereum nad innymi projektami, w tym Ripple? Kwestia sporna ale na pewno nadał mu wyjątkowy status.

Cena Ripple wzrosła o blisko 10% po ujawnieniu części treści dokumentów przez prawników.

Proces Ripple

W grudniu 2020 r. SEC wszczęła proces przeciwko Ripple Labs. Twierdzi, że firma zebrała ponad 1,3 miliarda dolarów przez niezarejestrowaną ofertę papierów wartościowych (IC) z aktywami cyfrowymi. Miała zrobić to z pomocą kryptowaluty XRP. William Hinman okazał się kluczową postacią w procesie. Dokumenty zostały ujawnione na polecenie Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku. Oświadczenie Hinmana było często cytowane przez Ripple Labs w trakcie trwającego procesu. Ripple argumentował, że uwagi Hinmana, w szczególności dotyczące statusu ETH, są sprzeczne z twierdzeniem SEC, że XRP jest papierem wartościowym. CEO Brad Garlinghouse, dyrektor generalny Ripple i kluczowy pozwany, przed opublikowaniem dokumentów powiedział „Warto było czekać (…) Chciałbym teraz zagłębić się w szczegóły, ale czekaliśmy tak długo (ponad 18 miesięcy), nie chcę przesadzać… wystarczy powiedzieć tyle, że Stuart Alderoty i ja uważamy, że dokumenty były warte czekania” (Alderoty jest dyrektorem ds. prawnych Ripple).

To nie wszystko na dziś

Wcześniej słyszeliśmy, że wg. Paula Grewala, dyrektora ds. prawnych w Coinbase, dzisiejszy dzień będzie najważniejszy dla całej przestrzeni kryptowalut. Oprócz ujawnienia dokumentów Hinmana, są jeszcze dwa inne istotne wydarzenia: rozprawa przed sądem federalnym w sprawie wniosku SEC o zajęcie aktywów Binance w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Kolumbii. Oraz oczekiwana odpowiedź SEC na petycję Coinbase ws. tworzenia przepisów. Złożona w kwietniu petycja argumentuje, że obecne przepisy są nieodpowiednie dla rynku kryptowalut. Odniesiemy się raz jeszcze do tego, co wiadomo na tą chwilę odnośnie dokumentacji SEC.

  • Brak informacji o spekulacjach pracowników odnośnie tego, czy kryptowaluty są towarami
  • Zamiast tego czytamy, że niektóre naprawdę są papierami wartościowymi
  • W bieżącym materiale nie ma mowy o kryptowalucie innej niż BTC czy ETH
  • Kwestia czy SEC będzie potrafił wskazać różnice między Ripple a Ethereum i obronić dlaczego Ethereum mogło, a Ripple nie może być towarem

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze