Kryptowaluty w PayPal a kwestie podatkowe
Wiadomość o włączeniu bitcoina i innych kryptowalut do oferty PayPal rozgrzała część społeczności. Pozostali nie zostawiają na doniesieniach suchej nitki przez wzgląd na dotychczasowe nastawienie giganta płatności wobec technologii walut cyfrowych. Dochodzi do tego pewna kwestia, która może stać się solą w oku klientów, którzy kryptowaluty w PayPal chcieliby kupować lub sprzedawać. O co dokładnie chodzi? Przekonajcie się sami…
Kryptowaluty w PayPal a podatki
Użytkownicy PayPal będą wkrótce mogli korzystać z zasobów cyfrowych jako źródła finansowania zakupów u 26 milionów sprzedawców. Firma ma aktualnie prawie 350 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie. Dyrektor generalny Celsius, Alex Mashinsky, stwierdził, że wspomniana integracja może spowodować, że „miliony nowych użytkowników” zyskają bezpośrednią ekspozycję na kryptowaluty. Niektórzy pokusili się nawet o stwierdzenie, że wczorajsze doniesienia odnośnie decyzji PayPal to najgorętszy news dla kryptowalut w tym roku.
Niestety, każdy kij ma dwa końce. Pojawiają się głosy, jakoby użytkownicy mieli stanąć w obliczu koszmaru podatkowego wynikającego ze zmiennego charakteru aktywów kryptograficznych i wymogów dotyczących sprawozdawczości podatkowej.
Obrót kryptowalutami kontra kwestie podatkowe w USA
Według amerykańskiego urzędu podatkowego (Internal Revenue Service – IRS) aktywa cyfrowe, takie jak bitcoin, są traktowane jak „własność” (property), a nie „waluty” (currencies). Oznacza to tyle, że każde zdarzenie kupna, sprzedaży lub wymiany aktywów cyfrowych podlega opodatkowaniu. W komunikacie prasowym PayPal stwierdza się, że oprócz bramki płatności będzie on działał jako giełda:
„Konsumenci będą mogli natychmiast przekonwertować saldo wybranej kryptowaluty na walutę fiducjarną, z pewnością wartości i bez dodatkowych opłat”.
Co ważne, usługa nie przewiduje możliwości „pobrania” kryptowalut z platformy i wysłanie ich z powrotem do portfela, z którego pochodzą lub do banku. Sprzedaż kryptowalut w systemie PayPal wyzwoli zdarzenie podlegające opodatkowaniu. Trzeba pamiętać, że zanim PayPal zapłaci sprzedawcy, przekonwertuje środki transakcji na FIAT.
W związku z wysoką zmiennością cen kryptowalut, użytkownicy mogą stanąć w obliczu konieczności zapłaty wysokiego podatku od zysków kapitałowych. Miałaby ona być liczona od kwoty, jaką zasób zyskał od czasu jego nabycia i wydania.
Problem?
Powyższe implikuje nic innego jak to, że większość nowych użytkowników raczej nie zrozumie konsekwencji i wymagań podatkowych, przynajmniej na początku. Nie każdy będzie pamiętał o corocznym obowiązku zadeklarowania amerykańskiemu fiskusowi związanych z tym zysków i strat.
Kryptowaluty w PayPal w naszym kraju mają zostać wprowadzone dopiero w przyszłym roku. Czy polscy podatnicy są gotowi na korzystanie z nowych usług? To, oczywiście, „wyjdzie w praniu”.
Podaj przykład!
Ktoś kupuje od kogoś laptop i płaci przez PayPal 0,1 BTC. W takim przypadku, konsument poniósłby zysk (lub stratę) w zależności od zmiany wartości tego 0,1 BTC od czasu jego pierwszego zakupu lub nabycia. Powiedzmy, że 0,1 jest teraz warte o 1000 USD więcej niż w momencie zakupu. Co wtedy?
„Musisz zgłosić ten zysk w zeznaniu podatkowym i w zależności od przedziału podatkowego, w którym się znajdujesz, zapłacisz określony procent podatku od zysku” [źródło cytatu]
Obowiązek podatkowy pozostaje na użytkownikach!
PayPal wyjaśnił, że będzie uczestniczyć w raportowaniu odpowiednich informacji podatkowych dla użytkowników. W oświadczeniu pojawia się jednak zastrzeżenie, że osoby fizyczne pozostają odpowiedzialne za swoje własne sprawy podatkowe we własnym zakresie:
„Twoim obowiązkiem jest ustalenie, jakie podatki, jeśli w ogóle, mają zastosowanie do transakcji dokonywanych za pomocą Cryptocurrency Hub PayPal. Możesz uzyskać dostęp do historii transakcji i wyciągów z konta za pośrednictwem konta PayPal w celu ustalenia wszelkich wymaganych zeznań podatkowych lub płatności ”.
Jest wysoce prawdopodobne, że władze podatkowe USA zażądają dostępu do informacji o koncie użytkownika, aby zobaczyć, którzy użytkownicy powinni zgłaszać zyski.