Kryptowaluty krwawią. Kiedy i dlaczego spodziewać się wzrostów?

11 370

Przeciwnie do siejących panikę i strach wśród inwestorów kryptowalutowych portali w poniższym artykule przeprowadzimy próbę 'timing the market’ by wyczuć potencjalnie odpowiednie momenty do zakupu Bitcoina oraz innych kryptowalut w oparciu o fakty, zmiany w polityce i psychologię.

Połowa giełdowego była fatalna dla inwestorów w niemal wszystkie aktywa, nie tylko kryptowaluty. Co gorsze, druga połowa roku dotychczas nie przyniosła odreagowania na jakie czekali niemal wszyscy inwestorzy. Mimo krótkoterminwego euforycznego rajdu indeksów i kryptowalut pod pivot Fed, reakcje cenowe pozostały ograniczone, a począwszy od zeszłego tygodnia popyt został brutalnie ostudzony przez Fed (protokół FOMC) i zbliżającą się konferencję w Jackson Hole, na której przemówienie wygłosi Jerome Powell. Zastanówmy się co z tego wszystkiego wynika dla rynku cyfrowych aktywów?

Bez tego fundamentu nie warto być inwestorem

Proces decyzyjny związany z inwestycjami potrafi trwać ale jego nieodłącznym elementem jest odpowiedzenie sobie na pytanie: 'Czy wierzę wto, że mam rację’ 'Czy wierzę w to, co robię’ 'Czy wierzę w to, w co inwestuję’ 'Jakie czynniki mogą pozbawić mnie wiary’ 'Co zrobię, gdy stracę wiarę’ 'Co jest w stanie przekonać mnie do tego, że zweryfikuję swoje założenia’. Następnie warto odpowiedzieć sobie na pytanie 'Co jeśli cena spadnie X’ 'Co jeśli cena wzrośnie o X’ 'Jak planuję zorganizować inwestycję w czasie’ etc. Jednak fundamentem wszystkich powyższych jest 'Czy wierzę w aktywo, w które inwestuję’ oraz 'Czy wierzę w scenariusz, który uważam za prawdopodobny?’.

Jeśli ktokolwiek nie wierzy jeszcze w kryptowaluty nie ma najmniejszego sensu by dołączał do tak szalenie zmiennego rynku ponieważ ludzi, którzy nie wiedzą co kupili łatwo przekonać do taniego Bitcoina za 67 000 USD oraz drogiego Bitcoina gdy jego cena wynosi 18 000 USD. Zatem trzeba zdać sobie sprawę z wartości tego, co się nabywa. Ciekawy przykład rzucił kiedyś Warren Buffett, który wskazał że szaleni ludzie na rynku kupują aktywa tylko po to by kilka dni później pozbyć się ich ze stratą. To tak jakby kupili działkę na budowę domu i sprzedali ją kilka dni później tylko dlatego, że pewien przechodzień zaproponował im kupno jej po niższej cenie zamiast po prostu popukać mu do głowy. Czy Wy również dostrzegacie paradoks tej sytuacji?

Długoterminowi inwestorzy nie zmieniają przekonań wokół Bitcoina. Podaż ostatnio aktywnych 5 lat temu adresów zbliża się do osiągnięcia rekordowych szczytów. Obecne poziomy cenowe nie wyglądają jako atrakcyjne dla sprzedaży zarówno dla fanów krótkiej sprzedaży jak i długoterminowych inwestorów co może stwarzać presję na wzrosty. Taniejący od ponad 9 miesięcy Bitcoin zaczyna być postrzegany jako potencjalnie niebezpieczny do shortowania co może wskazać na spadek wolumenów na rynku opcji i futures oraz uwolnić popyt.

Kryptowaluty … Zbyt ryzykowne przed piątkową konferencją?

Sentyment do ryzyka stopniowo ulega osłabieniu w miarę jak zbliża się konferencja w Jackson Hole jednak warto zdać sobie sprawę z kilku rzeczy:

  • Spadki nie mogą trwać wiecznie. Sprzedający zwykle pozbywają się udziałów dość szybko powodująć kaskadowe wyprzedaże przez co zazwyczaj spadki trwają dużo krócej od wzrostów
  • Ostatnie 5 dni dla krypotwalut było fatalne co może wskazywać na chwile ulgi po drodze do piątkowej konferencji
  • Konferencja w Jackson Hole spowoduje olbrzymią zmienność na rynkach finansowych a jej kluczowym punktem będzie przemówienie J.Powella, szefa Fedu
  • Rynki obawiają się, że Powell wskaże na wdrożenie programu QT z pełną mocą (dotychczas tak naprawdę wciąż był uśpiony) oraz podkreśli cel Fedu, którym jest sprowdzenie inflacji do celu wynoszącego 2% co zrodzi obawy o kolejne duże podwyżki i brak wytchnienia w cyklu zacieśniania monetarnego
  • Gdy sentyment inwestorów jest na fatalnym poziomie w wyniku awersji do ryzyka inwestorzy wolą unikać ekspozycji na nie i nie wystawiać się na ryzyko straty. Dlatego do piątku kryptowaluty mogą konsolidować przy mniej więcej obecnych poziomach przy czym dalszy spadek wciąż jest bardziej prawdopodobny od wzrostów

Jackson Hole – nie taki wilk straszny jak go malują?

Fed ma na swoim koncie pierwszy sukces – korzystniejszy odczyt inflacji CPI i bazowej w USA. Ciężko oczekiwać by Powell poinformował o zaprzestaniu podwyżek stóp ale … ciężko oczekiwać by przemówienie było ultra jastrzębie, jego przekaz prawdopodobnie będzie mieszany co może wesprzeć powrót kupujących na wyprzedany rynek (przed konferencją większość obawiających się jastrzębiego przekazu opuści pozycje).

Choć Jim Cramer od początku roku dorobił się już niemal statusu mema w tym przypadku może mieć rację. Czy sprzedający poszli o jeden krok za daleko a w piątek wracająće na rynek byki stratują sprzedających?

Kiedy spodziewać się odreagowania:

Krótki termin: Według autora artykuły odreagowanie spadków rozpoczętych w zeszłym tygodniu rozpocznie się w piątek, po konferencji w Jackson Hole

Indeks zmienności VIX znajduje się na 3 tygodniowych maksimach co może wskazywać na zainteresowanie byków nadchodzącą konferencją, która może wprowadzić 'peak zmienności’. Prawdopodobnie część aktywnych traderów zamknie pozycje długie na VIX w obliczu studzenia nastrojów Wall Street po konferencji.

Długi termin: Przełom Q4 2022 / Q1 2023

Kryptowaluty mogą konsolidować w trendzie bocznym z systematycznymi wyprzedażami do końca jesienie a nawet początku przyszłego roku. Dynamika zachowanych halvingów wciąż jednak może wspierać byki i wywrzeć pewnego rodzaju presje na kupujących rozgrywających scenariusz pod cykliczność. Istnienie cykli halvingowych jest znane również instytucjom które mogą wygenerować szał zakupowy na 'spadającym od roku sektorze kryptowalut’. W tym roku cykliczność dodatkowo jest wspierana trudną sytuacją makro i geopolityczna co może sprawić, że popyt do końca będzie zwlekał z rozpoczęciem zakupów co może opóźnić szersze wzrosty na Q1 2023 roku.
Polski złoty wciąż jest w odwrocie co może sprawiać, że 'taniejące’, denominowane w dolarach kryptowaluty dla zarabiających w PLN Polaków wciąż będą drogie
Euro wygląda niewiele lepiej, staniało dziś w stosunku do USD najbardziej od 20 lat. Parytet EURUSD został przekroczony co może sugerować, że Europa szykuje się na 'ciężką zimę’. Czy wraz z przyszłą wiosną przyjdą wzrosty?

Podsumowanie

Nie ma prostych odpowiedzi na pytania związane z inwestowaniem, ponieważ samo inwestowanie jest procesem złożonym, wymagającym a także przede wszystkim – ryzykownym. Powyższego artykułu nie należy traktować jako poradę inwestycyjną, a wyłącznie jako składową procesu decyzyjnej ew. zachętę do samodzielnego myślenia i głębokiej analizy.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze