Konferencja w Jackson Hole pogrąży Bitcoina? Jednak mamy coś ważniejszego

Podaż wróciła na rynek kryptowalut, a inwestorzy koncentrują uwagę na wypowiedzi szefa Fed, Jerome’a Powella na forum w Jackson Hole, w piątek 26 sierpnia. Zarządzający funduszem Magellan, miliarder Peter Lynch miał rację mówiąc, że okoliczności makroekonomiczne nie są możliwe do przewidzenia podobnie jak podwyżki stóp Fedu, z których przewidzeniem miał problem sam Alan Greenspan. Skoro Greenspan miał z tym problem dlaczegi inwestorzy wciąż słuchają prognoz ekonomistów, którzy zakładają się między sobą o to, co zrobi Fed? Jeśli polityka monetarna w średnim i krótkim terminie nie jest możliwa do przewidzenia nie należy opierać o nią decyzji inwestycyjnych, zatem pozwólcie że płynnie przejdziemy do następnego, tym razaem ważnego tematu jaką jest wciąż ukrytwająca się w cieniu inteligencja roju oraz możliwości jakie za nią stoją.

Czym jest inteligencja roju?

Koncepcja inteligencji roju bierze swój początek z natury i świata zwierząt. Korzystają z niej m.in. pszczoły, które muszą dojść do konsensusu szukająć optymalnego miejsca dla utworzenia gniazda. Tymczasem ludzkość jakby zapomniała o sile i potencjale ludzkich umysłów, ślepo dostrzegając potencjał wyłącznie w sztucznej inteligencji, algorytmizacji i machine learningu. Fascynujące jest, że badania naukowe i statystyczne potwierdzają przewagę nad prawdopodobieństwem, którą uzyskują uczestnicy 'swarmów’ na rynkach prognostycznych, finansowych, zakładach bukmacherskich czy… prognozowanych wycenach kryptowalut:

Za projektem CryptoSwarmAI stoją deweloperzy firmy Unanimous AI, której klientami są firmy finansowe jak Deloitte, Credit Suisse, drużyny sportowe jak Miami Heat, Departament Obrony USA, USAF, US Navy czy Boeing. Deweloperzy projektu stworzą tokeny NFT, które upoważnią posiadaczy do brania udziału w cyklicznych swarmach, otrzymywania kompletnych raportów rynkowych na temat prognozowanego zachowania rynku kryptowalut oraz umożliwią generowanie zysków jeśli prognozy analityka biorącego w nich udział okażą się trafniejsze od pozostałych uczestników badania.

Założona w 2014 roku przez wizjonera, wynalazcę, pioniera VR i profesora Uniwersytetu Stanforda, Louisa Rosenberga, amerykańska firma Unanimous AI tworzy platformę Swarm AI, która pozwala wirtualnie łączyć grupy ekspertów i badać ich prognozy przyszłości w czasie odbywającego się w czasie rzeczywistym badania na które udzielają odpowiedzi. Uczestnikom organziowanych przez Unanimous AI swarmów udało się m.in. z 90% skutecznością przewidzieć tegoroczne wyniki rozdania Oskarów, czym pobili wyników najlepszych analityków filmowych. W przeszłości firma regularnie angażowała się w różnego rodzaju wydarzenia wymagające prognozowania przyszłości, w ten sposób Unanimous przeiwdziało m.in. rosnącą rolę Donalda Trumpa, wybory prezydenckie w USA i wiele innych zdarzeń, o czym można znaleźć mnóstwo materiałów w interencie. Louis Rosenberg ma na swoim koncie ponad 300 przyznanych w USA patentów, w latach 90-tych założył koncentrującą się na haptyce i technologii VR firmą Immersion Corp, która zadebiutowała na NASDAQ w 1999 roku i do dziś jest notowana na amerykańskiej giełdzie.

Współpracujący nad odpowiedzią na pytanie analitycy tworzą zdecentralizowaną superinteligencję, która agreguje całą wiedzę wszystkich uczestników grupy. Dzięki sztucznej inteligencji platforma umożliwia głęboką analizę zachowań uczestników odbywającego się w czasie rzeczywistym 'swarmu’, którego efektem jest dojście do konsensusu grupy. Wybrany konsensus zazwyczaj okazuje się być prawidłową odpowiedzią na pytanie. Źródło: Unanimous AI
Twórcy projektu zachęcają do zainteresowania się technologią inteligencji roju. Technologia roju może mieć potencjał by demokratyzować procesy decyzyjne wśród społeczeńtw i zdecentralizowanych organizacji DAO.

Dlaczego to może działać?

Czym jest rynek jeśli nie odbiciem stanu świadomości inwestorów i percepcji perspektyw cenowych poszczególnych aktywów? Idąc za tym ceny w istocie są tym, co ludzie dostrzegają w danym aktywie, na co się godzą i co ulega zmianie wraz ze zmianą postrzegania danej grupy aktwów czy produktu. Idąc za tym tworzenie platformy analitycznej w której dziesiątki lub setki analityków w czasie rzeczywistym dokonuje odpowiedzi obserwując jednocześnie ruchy pozostałych uczestników badania wydaje się mieć istotny sens w kontekście prognozowania przyszłych zachowań cenowych, co potwierdzają dostępne do pobrania w internecie prace naukowe m.in. “Human Swarming” Amplifies Accuracy and ROI when Forecasting Financial Markets” autorstwa Luisa Rosenberga, Hansa Schumanna, Grega Wilcoxa oraz Nicolo Pescetelliego.

Louis Rosenberg regularnie udziela się na Twitterze, gdzie podejmuje abstrakcyjne tematy związane z Metaverse oraz zmianami wynikającymi z niebezpiecznie szybkiego rozwoju technologicznego ludzkości.
Czy supermózg budowany przez ludzi przewyższy potencjał sztucznej inteligencji?
Doświadczenia jakie może niebawem oferować wirtualna i rozszerzona rzeczywistość wkraczają w sferę Sci-Fi, a materiały przygotowywane przez Louisa Rosenberga zawsze wyróżniają się na tle ogólno dostępnej, szerokiej prasy. Zagrożenia jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja, transhumanizm i pułapka dystopijnej rzeczywistości 'Metaverse’ opisywana w dziele 'Snow crash’ Neala Stephensona. Lektura dla fanów abstrakcyjnego myślenia.

Podsumowanie

W toku informacyjnego szumu ciężko skoncentrować się na tym, co naprawdę ważne, a w szerszym obrazie dziennie zmiany ceny Bitcoina tracą znaczenie. Powyższy artykuł nie stanowi formy rekomendacji inwestycyjnej ani promocji projektu CryptoSwarm AI, ma jedynie za zadanie zwrócić uwagę na fascynującą technologię oraz twórcę platformy pomagającej łączyć ludzi w 'supermózg’ , Louisa Rosenberga którego biografia i osiągnięcia potrafią wzbudzić fascynację i respekt wszystkich fanów nowych technologii. Sam Rosenberg zasłynął również z twórczości literackiej tworząc takie utwory jak ’Upgrade’ czy 'Arrival Mind’, a projekt CryptoSwarm jest pierwszą próbą wdrożenia możliwości jakie daje inteligencja roju w analizie fluktuacji cenowych kryptowalut. Czy na naszych oczach powstaje nowy sposób analizy rynku kryptowalut?

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx