Kryptowaluty jako hazard czy usługa finansowa? Jest decyzja rządu Wielkiej Brytanii!

Rząd Wielkiej Brytanii odrzucił propozycję Komitetu Skarbu Izby Gmin w sprawie regulacji handlu kryptowalutami detalicznymi. Tym samym kryptowaluty nie będą regulowane tak samo, jak reguluje hazard, podkreślając, że „stanowczo nie zgadza się” z stanowiskiem komitetu.

Komitet Skarbu przedstawił raport, w którym wezwał do regulacji brytyjskiego rynku kryptowalut podobnie jak hazard. Komitet Skarbu stwierdził, że działalność inwestycyjna w kryptowaluty jest zgodna z zasadą „takie samo ryzyko, takie samo regulacyjne rezultaty”.

W głównych wnioskach raportu Komitet Skarbu Izby Gmin Wielkiej Brytanii zaleca, aby rząd przyjął zrównoważone podejście do regulacji kryptowalut. Choć technologie kryptowalut mogą przynieść korzyści usługom finansowym, ich skuteczne wykorzystanie w przyszłości pozostaje niepewne. W tym samym czasie obecne ryzyko dla konsumentów jest realne. Komitet odradza wydatkowanie publicznych zasobów na wsparcie kryptowalut bez wyraźnego korzystnego zastosowania. Rekomenduje, aby regulować handel detaliczny i inwestycje w niezabezpieczone kryptowaluty jako hazard, a nie jako usługę finansową. Głównie ze względu na ich cenową zmienność i brak wartości wewnętrznej, co stanowi znaczne ryzyko dla konsumentów.

Rząd Wielkiej Brytanii podczas obrad. Źródło: https://www.democraticaudit.com

W odpowiedzi na raport komitetu Sekretarz Skarbu, Andrew Griffith, odrzucił tę propozycję. Stwierdził dodatkowo, że rząd stanowczo nie zgadza się z rekomendacją. Chodzi o to aby regulować handel detaliczny i działalność inwestycyjną w niezabezpieczonych kryptowalutach jako hazard, a nie jako usługę finansową.

W Wielkiej Brytanii wszystkie formy hazardu są regulowane przez Ustawę o Hazardzie z 2005 roku. Firmy, w tym sale bingo, loterie, zakłady bukmacherskie online i kasyna, są pod nadzorem, aby ograniczyć uzależnienie od hazardu i wdrażać środki przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

Zobacz też: Australia zaczyna bojkot giełd kryptowalut!

Kryptowaluty w oczach brytyjskiego rządu

Odpowiedź rządu podkreśla, że taki sposób podejścia może całkowicie przeciwstawić się zaleceniom globalnie uzgodnionym przez organizacje międzynarodowe i ciała ustalające standardy. Rząd brytyjski uważa, że rekomendacje komitetu mogą potencjalnie stworzyć niejasne i nakładające się obowiązki między regulatorem finansowym a Komisją ds. Hazardu. Już wcześniej zauważano, że rząd Wielkiej Brytanii nie jest spójny w swoich komunikatach i podejściu do kryptowalut.

Rząd dodał, że już pracuje nad regulacją rynku kryptowalut. Zaproponowana ustawa regulacyjna została przedstawiona przed parlamentem i będzie omawiana w zeszłym miesiącu. Mówiąc o ustalaniu standardów dla branży kryptowalut i firm kryptograficznych, rząd stwierdził:

Kancelaria Skarbu i FCA będą współpracować z branżą, aby zapewnić, że firmy kryptograficzne będą w pełni świadome wymaganych standardów dla uzyskania zgody w FSMA. Wkrótce zostaną udostępnione dalsze informacje, aby zapewnić, że standardy zgody są jasno dostępne dla firm kryptograficznych działających w Wielkiej Brytanii.

Rząd powiedział również, że ta ustawa może wejść w życie do końca 2023 roku, a rekomendacje komitetu również zostały wzięte pod uwagę.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze