Kryptowaluty jak ruletka? Wielka Brytania chce traktować je jak hazard

Na politycznych salonach Wielkiej Brytanii rodzi się inicjatywa, która może radykalnie zmienić perspektywę na handlu kryptowalutami. W zaskakującym posunięciu, niezależnie od stanowiska rządu, grupa parlamentarzystów zaproponowała, aby kryptowaluty takie jak Bitcoin sklasyfikować jako hazard. Czy w tym szaleństwie jest metoda?

Kryptowaluty na równi z pokerem czy ruletką?

Parlamentarzyści wskazują, że skrajna zmienność kryptowalut naraża inwestorów na znaczne ryzyko finansowe. To, w ich opinii, czyni z tego działalności bardzo podobną do zakładów bukmacherskich czy gier kasynowych.

Komitet wyraził również obawy, że klasyfikując krypto jako usługi finansowe, brytyjski rząd może stworzyć fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Ci – ich zdaniem – mogą przez to sądzić, że handel krypto jest bezpieczną formą inwestowania.

Brytyjski przemysł gier hazardowych jest dobrze uregulowany. Obejmuje różne formy zakładów, w tym platformy online oraz placówki stacjonarne, takie jak kasyna, sale bingo i punkty bukmacherskie. Komisja ds. Gier Hazardowych nadzoruje regulację tych działalności na podstawie Ustawy o grach hazardowych z 2005 roku.

Niezależnie od obaw, parlamentarzyści uznali potencjalne korzyści, jakie technologia zdecentralizowana mogłaby przynieść sektorowi usług finansowych. Szczególnie w transakcjach i płatnościach transgranicznych. Ich krytyka nie dotyczyła walut cyfrowych emitowanych przez banki centralne.

Może Cię zainteresować: Rosja zwariowała na punkcie krypto. Nowe ustawy zrewolucjonizują rynek

Krypto tak, ale… jednak niezupełnie

Wzywają oni do zrównoważonego podejścia ze strony rządu Wielkiej Brytanii. Z jednej strony, należy wspierać rozwój technologii kryptoaktywów, ale z drugiej – unikać wykorzystania publicznych środków na ten cel. Raport podkreśla, że rolą rządzących nie jest promowanie innowacji technologicznych dla ich własnej korzyści.

Harriett Baldwin, przewodnicząca Komisji Skarbu, podkreśliła ryzyko związane z branżą kryptoaktywów. Zwłaszcza w świetle wydarzeń, które rozegrały się w 2022 roku. Baldwin stwierdziła:

„Bez żadnej wartości wewnętrznej, ogromnej zmienności cen i braku zauważalnego dobra społecznego, handel kryptowalutami przez konsumentów bardziej przypomina hazard niż usługę finansową i powinien być jako taki regulowany. Zakładając na te niezabezpieczone 'tokeny’, konsumenci powinni być świadomi, że mogą stracić całe swoje pieniądze.”

Dane z HM Revenue & Customs pokazują, że około 10 procent dorosłych obywateli Wielkiej Brytanii posiadało lub obecnie posiada kryptoaktywa. Co więcej, Chainalysis, prominentna firma analizująca blockchain, klasyfikuje Wielką Brytanię na 17. miejscu na świecie pod względem adopcji kryptowalut.

Zobacz także:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze