Matic 60% na plusie. Wysoko BNB, XRP i UNI. Kryptowaluty dały zarobić w Q3

5 287

Trzeci kwartał był kolejnym fatalnym okresem dla inwestorów. Ale tylko jeśli ocenimy go przez pryzmat całego rynku. Niektóre kryptowaluty pozwoliły zarobić – i to całkiem sporo.

Sprawdź: CBDC w euro

CNBC podaje, że kryptowaluty zapewniły lepsze wyniki w trzecim kwartale niż akcje spółek technologicznych. Jeśli ocenimy poszczególne spółki, a także duże projekty krypto, faktycznie można dojść do takich wniosków.

Kryptowaluty z dużymi zyskami

Weźmy pod uwagę kilka projektów z Top 100 kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.

Oto wyniki za ostatnie 3 miesiące:

  • Chiliz (CHZ): 116,50%
  • Ethereum Classic (ETC): 82%
  • Polygon (MATIC): 60,04%
  • Cosmos (ATOM): 45,42%
  • XRP: 33,90%
  • Binance Coin (BNB): 27,47%
  • OKB: 26,55%
  • Uniswap (UNI): 26,52%

To tylko niektóre z kryptowalut, które wygenerowały wysokie zyski w ostatnim kwartale. Również Ethereum (ETH) jest na plusie w tym ujęciu czasowym, choć „tylko” 18%, natomiast Bitcoin (BTC) jest niestety na niewielkiej stracie, wynoszącej -2%. W czasie pisania artykułu BTC miał wycenę 19 119 dol.

Wiele wykresów z Q3 wygląda w ten sposób (poniżej Cosmos):

Biorąc pod uwagę wyniki krypto za Q3 można powiedzieć, że rynek chyba zdążył się już „dostroić” do kryzysu gospodarczego i wszelkie złe wiadomości czy prognozy są już uwzględnione w wycenach:

Ostatnie trzy miesiące dla Cosmos:

To oczywiście mogą być tylko domysły i sytuacja zawsze może się jeszcze pogorszyć. Warto jednak zauważyć, że ostatni kwartał ma bardzo dobre wyniki – najlepsze w tym roku. Wiele kryptowalut ma korzystne, dodatnie wyceny tylko w ujęciu Q3 (za ostatnie trzy miesiące), bo np. są na stracie za ostatni miesiąc, czy też od początku roku. Jeśli więc ktoś inwestował trzy miesiące temu w niektóre z projektów, dziś może cieszyć się zyskami. Często bardzo wysokimi.

Spółki technologiczne tracą

Kiedy ocenimy duże spółki technologiczne, w zasadzie tylko Apple jakoś się „trzyma”, z wynikiem -0,28% (za trzy ostatnie miesiące). Pozostałe akcje są na stracie.

Zobacz: Inflacja w Niemczech

Nie lepiej wygląda to również w ujęciu miesięcznym czy od początku roku. Dla przykładu, Microsoft jest na minusie -8,04% (ostatni miesiąc) i -30,43% (od początku roku). Visa odpowiednio -10,57% i -19,77%, a Meta Platforms (Facebook) aż -14,42% i -59,92%.

Inwestowanie w akcje spółek technologicznych to ostatnio niemal gwarantowane straty, podczas gdy dość spora część kryptowalut zapewniła zyski.

Warto dodać, że sam dolar również się umocnił. Jeśli kupiliśmy krypto trzy miesiące temu, dokładnie 1 lipca, za 1 dol. płaciliśmy 4,50 zł, podczas gdy dziś jest to już 4,96 zł.

Komentarze