Korea Południowa wdroży system śledzenia kryptowalut

Korea Południowa ogłosiła pracę nad „system śledzenia wirtualnej waluty”. Będzie używany do monitorowania historii transakcji, pozyskiwania informacji związanych z transakcjami oraz sprawdzania pochodzenia środków przed i po wysyłce.

Południowokoreańskie Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło plany wprowadzenia systemu śledzenia kryptowalut w celu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i odzyskiwania środków związanych z działalnością przestępczą.

„Wirtualny system śledzenia walut” będzie używany do monitorowania historii transakcji, wydobywania informacji związanych z transakcjami i sprawdzania pochodzenia środków przed i po wysyłce.

Ministerstwo Sprawiedliwości Korei Południowej wprowadzi w pierwszej połowie tego roku „system śledzenia kryptowalut”, aby wzmocnić monitorowanie prania pieniędzy i odzyskiwania dochodów z działalności przestępczej poprzez wykorzystanie kryptowalut.

Chociaż wdrożenie systemu planowane jest na pierwszą połowę 2023 r., południowokoreańskie ministerstwo podzieliło plany opracowania niezależnego systemu monitorowania i analizy w drugiej połowie roku.

„W odpowiedzi na wyrafinowanie przestępczości poprawimy infrastrukturę kryminalistyczną. Zbudujemy system wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, który spełnia międzynarodowe standardy.”

Południowokoreańska policja zawarła wcześniej umowę z pięcioma lokalnymi giełdami kryptowalut, aby współpracować w dochodzeniach karnych i ostatecznie stworzyć bezpieczne środowisko handlowe dla inwestorów kryptowalutowych.

Południowokoreański Sąd Najwyższy orzekł, że giełda Bithumb musi wypłacić inwestorom odszkodowanie za półtorej godziny przerwy w świadczeniu usług w dniu 12 listopada 2017 r.

Sfinalizowane orzeczenie sądu najwyższego nakazało wypłacenie 132 zaangażowanym inwestorom odszkodowania w wysokości od zaledwie 6 USD do około 6400 USD.

„Ciężar lub koszt awarii technologicznych musi ponosić operator usługi, a nie użytkownicy, którzy uiszczają opłatę za usługę” – orzekł sąd.

Korea Południowa jest głównym segmentem rynku kryptowalut, z dużą liczbą inwestycji w kryptowaluty, rozwojem technologicznym i dużymi giełdami kryptowalut mającymi siedzibę w tym kraju. Koreańczycy z południa słyną z wysokiego odsetka entuzjastów kryptowalut w populacji, ale rząd Korei Południowej nie jest zainteresowany kryptowalutami. Przepisy dotyczące kryptowalut w Korei Południowej są dość trudne. ICO są zakazane, a lokalne giełdy kryptowalut są zamykane lub podlegają zwiększonemu nadzorowi. Rząd Korei Południowej jest zaniepokojony praniem brudnych pieniędzy, uchylaniem się od płacenia podatków i nadmierną spekulacją. Jest to perspektywa, która przewiduje dalsze działania prawodawców w celu wprowadzenia nowych ograniczeń.

Komentarze