Kolejny kraj zaczyna poważniejszy romans z kryptowalutami – nowy instrument oparty na Bitcoinie!

W Argentynie uruchomiono pierwszy kontrakt terminowy oparty na indeksie Bitcoina. Umożliwia on wybranym inwestorom uzyskanie ekspozycji na kryptowaluty w sposób regulowany przez lokalne władze.

Kontrakt terminowy na Bitcoin to umowa, w której kupujący obstawiają przyszłą cenę towaru lub innego aktywa. Zgodnie z umową, kupujący i sprzedający zobowiązani są do zakupu i sprzedaży aktywa w ustalonej wcześniej przyszłej dacie.

Argentyńska komisja papierów wartościowych, Comisión Nacional de Valores (CNV), zatwierdziła indeks futures na Bitcoin w kwietniu. Jest to część innowacyjnej agendy tego kraju. Ma ona na celu promowanie współpracy między sektorem publicznym a prywatnym, w celu tworzenia nowych produktów finansowych. Jest to pierwszy produkt kryptograficzny zatwierdzony przez CNV.

Źródło: https://media.ambito.com/

Produkt oparty jest na indeksie Bitcoina opracowanym przez Matba Rofex, argentyńską giełdę papierów wartościowych. Giełda opublikowała regulacje dotyczące kontraktu oraz przewodnik po handlu w oświadczeniu wydanym w czwartek. Matba Rofex dodaje, że na początku produkt będzie dostępny tylko dla wykwalifikowanych inwestorów zgodnie z definicją CNV.

Wśród ostrzeżeń dotyczących produktu, Matba Rofex podkreśla, że zmienne ceny aktywów kryptograficznych mogą prowadzić do znacznych strat finansowych dla użytkowników. Jednocześnie wyjaśnia, że CNV nie kontroluje dostawców cen dla indeksu bitcoina.

Zobacz też: Ten kraj zaczyna zamykać bitomaty! Aż 75% z nich zostaje uznanych za nielegalne!

Argentyna walczy z hiperinflacją

Argentyńczycy zwracają się ku Bitcoinowi, aby poradzić sobie z szalejącą hiperinflacją w kraju. Roczna stopa inflacji w Argentynie w maju wzrosła o 114% w porównaniu z wzrostem o 108% w kwietniu 2023 roku, osiągając najwyższy poziom od 1991 roku. Cierpi na tym argentyńskie społeczeństwo, a władze nie potrafią poradzić sobie z tym problemem.

Inflacja w Argentynie w latach 2018-2023. Źródło: https://finance.yahoo.com/

Być może to początek kryptowalutowych projektów w rejonie Ameryki Południowej. Regulatorzy w Brazylii rozważają wprowadzenie podobnego instrumentu inwestycyjnego, wspieranego przez tamtejszą giełdę B3. Początkowo jego debiut był planowany na 30 czerwca, ale obecnie oczekuje się, że kontrakt terminowy na kryptowaluty zostanie uruchomiony 30 września. Jest to drugi raz, kiedy wprowadzenie produktu zostaje opóźnione.

Premie na kontraktach terminowych na Bitcoin osiągnęły najwyższy poziom od 18 miesięcy 4 lipca, wzrastając o 3,2% w porównaniu z poprzednim tygodniem. Wraz z rosnącym zainteresowaniem instrumentami pochodnymi na BTC, handlowcy zastanawiają się, czy rynek przeżywa „nadmierną ekscytację” czy wraca do normy po długim okresie spadków.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze