Kolejny atak na stablecoiny. Około 2,1 mln dolarów strat!

Zdecentralizowany protokół finansowy Zunami Protocol odradza użytkownikom kupowanie jakichkolwiek stablecoinów Zunami Ether (zETH) lub Zunami USD (UZD) po ataku na pule „zStables” w Curve Finance.

Firma PeckShield zajmująca się bezpieczeństwem blockchain szacuje, że w wyniku manipulacji cenami straty wyniosłu ponad 2,1 miliona dolarów.

Stablecoiny i exploit

13 sierpnia Zunami napisało na platformie X, że jego pule stablecoinów zostały zaatakowane. Atak, który miał wpływ na stablecoiny Zunami USD i Zunami Ether, został wykryty o godz. 12:47 czasu warszawskiego przez pracowników firmy PeckShield. Zunami potwierdziło exploit około 20 minut później.

Na chwilę obecną pule, które były przedmiotem ataku, zostały oznaczone na Curve czerwonymi wykrzyknikami. Zunami prosi użytkowników o powstrzymanie się od kupowania jego stablecoinów.

Zobacz też: Ceny mieszkań w lipcu: drogo, coraz drożej. Mamy najnowsze dane!

Zunami – jak do działa?

Zunami to zdecentralizowany protokół agregatora przychodów, który umożliwia użytkownikom obstawianie stablecoinów w celu uzyskania zysku. Jego największe stabilne pule znajdują się na Curve. Dotychczas Zunami było reklamowane jako usługa, która pomaga użytkownikom uzyskać maksymalne zwroty z inwestycji, a także zapewniająca „znacznie więcej niż ręczne korzystanie z aplikacji DeFi”. Jak czytamy na stronie internetowej opracowany przez firmę wewnętrzny optymalizator zysków pozwala użytkownikom uniknąć kłopotów związanych z interakcją ze złożonym światem defi yield farmingu.

Zunami Global Pool pozwala użytkownikom wysyłać stablecoiny (DAI, USDC i USDT) bezpośrednio lub w zoptymalizowany sposób i zarabiać ZLP (tokeny Zunami LP) proporcjonalnie do ich inwestycji i zarobków w protokole. Następnie Zunami wdraża stablecoiny w szereg strategii (zazwyczaj 2-3 strategie działające w danym momencie), które umieszczają je jako dostawców płynności (LP) w pulach Curve i zarabiają tokeny Curve LP, które są następnie obstawiane w kontraktach nagród Convex lub StakeDAO (Gauges). Bezpośrednie wpłaty lub wypłaty mogą być realizowane natychmiast, ale wymagają od użytkowników uiszczenia znacznych opłat za gaz. Użytkownicy mogą na nich zaoszczędzić dzięki zagregowanym dziennym wpłatom lub wypłatom ułatwionym przez delegowane protokoły.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.