Kim Kardashian promowała EthereumMax na Instagramie. Zapłaci karę

Celebrytka Kim Kardashian została oskarżona przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o bezprawne promowanie tokena EthereumMax w mediach społecznościowych.

Gwiazda zgodziła się zapłacić karę w wysokości 1,26 mln dolarów (6,23 mln zł). Będzie też współpracować z SEC nad „toczącym się dochodzeniem”.

Zobacz: Inflacja w Niemczech

Kardashian promująca shitcoina na Instagramie zaczęła oczywiście od słów „to nie jest porada finansowa”:

Jak przekonuje SEC, Kim Kardashian nie ujawniła na swoich profilach social mediowych, że otrzymuje pieniądze za promocję tokena EthereumMax. Gary Gensler, szef SEC, komentuje w dość zawiły sposób, że „ten przypadek pokazuje, kiedy celebryci lub osoby wpływowe popierają możliwości inwestycyjne, w tym kryptowalutowe papiery wartościowe, nie oznacza to, że są to produkty inwestycyjne dla wszystkich inwestorów”.

Gensler od długiego czasu prowadzi działania mało sprzyjające kryptowalutom i nie cieszy się pozytywną opinią w gronie fanów krypto. Nie można jednak powiedzieć, że Kardashian nie zasłużyła na karę. Nie tylko promowała shitcoina, ale jeszcze nie informowała, że są to treści sponsorowane.

Kim Kardashian dostała 250 tys. dol. za promocję shitcoina

EthereumMax to projekt opracowany jako typowy pump-and-dump. Czyli najpierw miał kusić inwestorów, wykorzystując przy tym rekomendacje celebrytów, by potem osoby, które kupiły odpowiednio wcześnie duże ilości tokena, mogły go sprzedać nowym inwestorom.

Kardashian otrzymała co najmniej 250 tys. dol. za opublikowanie posta o EthereumMax na profilu instagramowym. W poście zamieściła też linka do strony internetowej tokena wraz z instrukcjami, jak można go kupić.

Sprawdź: Kryptowaluty w Q3 dały zarobić

Zgodnie z federalnym prawem papierów wartościowych celebryci i osoby promujące aktywa cyfrowe muszą ujawniać charakter, źródło i kwotę, jakie otrzymali w zamian za promocję. Inwestorzy mają bowiem prawo wiedzieć, czy rekomendacja jest bezstronna, a Kim Kardashian tego nie zrobiła.

Tak wygląda wycena EthereuMax w skali roku – widać, że to typowy pump-and-dump:

Gwiazda zapłaci karę i zgodziła się nie promować żadnych aktywów krypto przez trzy lata na swoich kanałach social mediowych. Śledztwo SEC w sprawie EthereumMax jest z kolei w toku.

Z serwisu Cryptoslate.com wynika, że niemal 1 na 5 dorosłych Amerykanów słyszał/czytał o promocji EthereumMax przez Kim Kardashian.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx