Katar w ogniu krytyki. Przymykają oko na pranie pieniędzy przez kryptowaluty?

Z ostatnich doniesień wynika, że Katar, pomimo zakazu obrotu kryptowalutami, nadal boryka się z problemami związanymi z praniem brudnych pieniędzy. Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF), międzynarodowy organ nadzorujący te kwestie, wyraził zaniepokojenie niewystarczającymi działaniami Kataru.

Finansowanie terroryzmu przez kryptowaluty?

FATF, uznawana za jednego z najważniejszych graczy w świecie finansów, skrytykowała Katar za niewłaściwe podejście do kwestii prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Mimo teoretycznego zakazu obrotu wirtualnymi aktywami, agencja twierdzi, że Katar nie potrafi skutecznie go egzekwować.

Raport wskazuje, że Katar musi poczynić „istotne poprawki” w swojej reakcji na finansowanie terroryzmu. Pomimo posiadania dobrze wyposażonej jednostki wywiadu finansowego, zdolności analizy nie są w pełni wykorzystywane. Organizacja zauważyła, że „liczba skazanych i oskarżonych o finansowanie terroryzmu w Katarze jest niewielka. Jest wiele niezgodności między profilem ryzyka Kataru a rodzajem i zakresem aktywności związanej z finansowaniem terroryzmu, która jest ścigana.”

Może Cię zainteresować: Netflix wypuścił piwo „Wiedźmina”. Geralt z Rivii byłby dumny?

Zakaz Kryptowalut w Katarze: wystarczające działanie?

Katar wprowadził zakaz obrotu kryptowalutami w 2019 roku. Mimo to, FATF sugeruje, że implementacja była niewystarczająca. Organizacja stwierdziła, że Katar „nie wykazał, że właściwe władze aktywnie identyfikują i podejmują działania egzekucyjne w przypadku potencjalnych naruszeń tego zakazu”.

Tymczasem, mimo zakazu, wciąż obserwujemy aktywność na tym rynku w Katarze. W 2022 roku oficjalnym sponsorem Mistrzostw Świata FIFA była… giełda kryptowalut Crypto.com. Uczestnicy imprezy mogli korzystać nawet z karty debetowej BitPay, umożliwiającej płatności kryptowalutami.

Również na całym świecie zauważa się narastającą troskę o pranie pieniędzy z wykorzystaniem kryptowalut. W ostatnim czasie Unia Europejska rozpoczęła nowe konsultacje na temat zwalczania tego przestępstwa. Organizacje na całym świecie zwiększają zatrudnienie analityków blockchainowych, aby wykrywać nielegalne przepływy kapitału.

Ostatnie doniesienia z Kataru to przypomnienie, że krypto, mimo swojego rosnącego wpływu i popularności, nadal mogą stanowić pole do nielegalnych praktyk. Świat finansów cyfrowych potrzebuje zdecydowanej i skutecznej regulacji, by zapobiegać takim sytuacjom jak ta w Katarze. Zdaniem FATF, Katar ma jeszcze wiele do zrobienia w tej materii.

Zobacz także:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze