Jesteśmy u progu rewolucji. Eksperci nie mają wątpliwości: Bitcoin ETF o krok!

Analitycy z Bloomberg wskazują na coraz wyższe prawdopodobieństwo zatwierdzenia giełdowego funduszu inwestycyjnego (ETF) dla kryptowaluty Bitcoin do końca 2023 roku. Ostatnie wydarzenia w sądzie zdecydowanie przesunęły szalę na korzyść zwolenników krypto. Eric Balchunas, główny analityk ETF w Bloomberg, podniósł szanse na zatwierdzenie z 65% do 75%.

Bitcoin ETF do końca roku na 75%

Zmiana prognozy jest efektem niedawnego sukcesu Grayscale w walce z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych jednogłośnie odrzucił argumenty SEC. Analitycy James Seyffart i Elliot Stein dodają, że agencji będzie teraz trudno uzasadnić dalsze opóźnienia czy odmowy.

Seyffart w swoim poście na Twitterze sugeruje nawet, że zatwierdzenie spotowego ETF dla Bitcoina to już „zamknięta sprawa”. Przewiduje to maksymalnie na ostatni kwartał 2024 roku. Według niego, szanse na to wynoszą już 95%.

Rosnący optymizm wynika z faktu, że w ciągu najbliższych pięciu dni SEC ma wydać „pierwsze terminy” decyzji na temat aż siedmiu aplikacji o zatwierdzenie spotowych ETF dla Bitcoina. Wśród podmiotów ubiegających się o zatwierdzenie są takie firmy jak Bitwise, BlackRock, VanEck, Fidelity, Invesco, Wisdomtree i Valkyrie.

Zobacz także: Ekspert nie ma złudzeń: ten altcoin zmiecie duże banki z planszy!

SEC nie znajdzie argumentów przeciw

Balchunas uważa, że nie można by się zdziwić, gdyby SEC opóźniło te aplikacje. Jednak najbardziej prawdopodobny scenariusz to taki, że z dnia na dzień po prostu zatwierdzi wszystkie zgłoszone fundusze. Dlaczego? Ponieważ po ostatnich wydarzeniach, jakiekolwiek dalsze odwlekanie czy odmowy ze strony agencji staną się „politycznie nie do obronienia”.

W obliczu tych doniesień i rosnącej presji na SEC, zatwierdzenie ETF dla Bitcoina staje się kwestią nie tyle „czy”, co raczej „kiedy”.

Oczekiwane zatwierdzenie przez SEC może być przełomowym momentem dla rynku kryptowalut. ETF-y stanowią bowiem most między tradycyjnymi inwestorami a wciąż stosunkowo nową klasą aktywów. Jeżeli SEC zdecyduje się na ostateczne zatwierdzenie, może to zwiększyć zaufanie do Bitcoina i innych kryptowalut, a także przyciągnąć znaczący kapitał od inwestorów, którzy do tej pory pozostawali sceptyczni.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze