Ekspert nie ma złudzeń: ten altcoin zmiecie duże banki z planszy!

Panos Mekras, założyciel DigitalGen Financial Services, znany i wpływowy komentator w świecie kryptowalut, wywołał ostatnio spore poruszenie. Jego zdaniem XRP to jedna z największych kłód rzuconych pod nogi bankom. Na platformie X, dawniej znanym jako Twitter, Mekras zwrócił uwagę na to, jak Ripple może przewartościować tradycyjny system bankowy. W dobie globalnej gospodarki, twierdzi że, nigdy wcześniej nie było tak dużego zapotrzebowania na połączenie, dostępność i interoperacyjność finansową.

Czy banki rzeczywiście mogą zacząć się bać XRP?

Mekras zajął się analizą SWIFT, globalnego giganta w dziedzinie płatności i komunikatów bankowych. Firma ta, mimo że łączy ponad 10 tys. instytucji finansowych na świecie, jest też symbolem monopolu, który podnosi koszty dla mniejszych banków i ich klientów detalicznych. XRP, oparty na technologii blockchain, zagraża temu monopolowi, oferując szybkie i tanie transakcje międzynarodowe w czasie rzeczywistym.

„Po raz pierwszy mamy narzędzie, które umożliwia natychmiastowe rozliczenie z rzeczywistym przesunięciem wartości. Dzięki XRP instytucje muszą utrzymywać tylko jedno konto w swojej krajowej walucie i jedno konto w XRP. To minimalizuje liczbę pośredników i ich marże.” – skomentował Mekras.

Według niego, różnica między SWIFT a XRP jest kolosalna – pierwszy oferuje jedynie wymianę danych, drugi umożliwia realną wymianę wartości.

Ekspert spekuluje, że kontrowersyjny pozew SEC przeciwko Ripple i dezinformacja na temat XRP mogą wynikać z zagrożenia, jakie ta kryptowaluta stanowi dla tradycyjnych systemów.

https://twitter.com/panosmek/status/1695380604664099220

Może Cię zainteresować: Znany portal dla dorosłych postawił na kryptowaluty. Stracili prawie 50%

„To nie jest przelotna moda”

XRP, choć niepozbawiony kontrowersji i wyzwań regulacyjnych, staje się coraz bardziej istotnym graczem na rynku finansowym. Czy tradycyjne banki powinny się obawiać? Zdaniem Mekrasa, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Według niego wszystko wskazuje jednak na to, że XRP nie jest jedynie przelotną modą, ale zagrożeniem dla ustalonego porządku finansów.

Za stworzenie i rozwój protokołu Ripple (RTXP) oraz sieci płatności/wymiany Ripple, firma Ripple Labs została uznana za jedną z 50 najmądrzejszych firm roku 2014 w lutowym wydaniu MIT Technology Review.

Zobacz również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze