„Jest bardzo rozporszony i nie szanuje umów”. Dziś wychodzi książka o Samie Bankmanie-Friedzie! Jak opisywany jest w niej były CEO giełdy FTX?

Michael Lewis, autor książki „The Big Short”, przedstawił interesujący obraz Sama Bankmana-Frieda (SBF) w swojej książce. Publikacja o byłym dyrektorze generalnym FTX ma swoją premierę właśnie dzisiaj.

Książka opisuje Sama Bankmana-Frieda jako osobę o niewielkiej uwadze. Osobę, która nie może się skupić i nie ma szacunku do umów i składanych deklaracji. Były CEO FTX miał być na przykład zaproszony przez redaktorkę naczelną magazynu Vogue, Annę Wintour, jako jej specjalnego gościa na Met Gala. Odwołał jednak swoją obecność w ostatniej chwili.

Washington Post opublikował jedne z fragmentów książki pt. „Going Infinite: The Rise and Fall of a New Tycoon”. Lewis opisuje w nim kilka interakcji Bankmana-Frieda z mediami i wpływowymi osobami przed upadkiem FTX i jego zarzutami karnymi w Stanach Zjednoczonych. Według autora, często grał w gry wideo podczas wywiadów online, często nie zwracając większej uwagi na ludzi, z którymi rozmawiał.

„Sam nie chciał wydawać się niegrzeczny,” powiedział Lewis o rozmowie SBF z Wintour. „To po prostu tak wyglądało, że musiał grać w inną grę w tym samym czasie co w grę, którą prowadził w rzeczywistości. Jego nowa społeczna rola najciekawszego nowego miliardera-dziecka na świecie wymagała od niego robienia wielu głupich rzeczy. Potrzebował czegoś innego, niż to, co od niego oczekiwano. Chciał robić coś, żeby zajęło jego umysł.”

Lewis nawiązywał też do wypowiedzi Natalie Tien, która objęła stanowisko dyrektora ds. relacji publicznych w FTX i osobistego asystenta SBF. Natalie twierdziła, że były CEO odwoływał wiele nagłośnionych wystąpień. Często dochodziło do tego w ostatniej chwili – bez ważnego powodu. Wywiad z Wintour rzekomo doprowadził do sponsorowania FTX i Bankmana-Frieda jako specjalnego gościa na Met Gala, ale SBF go zignorował.

Zobacz też: Myślisz, że moda na metaverse już minęła? Mark Zuckerberg prezentuje nowe możliwości tej technologii. Zobacz jak niesamowicie realistycznie wyglądają avatary.

Były CEO FTX nie ma zbyt dobrej renomy

„Sam traktował wszystko w swoim kalendarzu jako opcjonalne” – możemy przeczytać w książce. „Kalendarz był bardziej teorią niż planem. Kiedy ludzie pytali Sama o swoją dostępność, zakładali, że postawili pytanie z odpowiedzią tak/nie […] Wszystko na co odpowiedział mówiąc tak, przypisywał tylko pewne niezerowe prawdopodobieństwo do proponowanego wykorzystania swojego czasu. Wskazówka opcjonalności działała gwałtownie, kiedy obliczał i przeliczał oczekiwaną wartość każdego zobowiązania, aż do momentu jego spełnienia lub nie. Wtedy rezygnował”. W ten sposób Sam traktował swoje zobowiązania, plany i deklaracje. 

Inne publiczne wystąpienia Bankmana-Frieda obejmowały zeznawanie przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA w grudniu 2021 roku i spotkanie z senatorem Mitchem McConnellem. Wystąpienia te były jednymi z niewielu okazji, kiedy SBF pojawił się publicznie w garniturze, a nie w swoim zwykłym t-shircie i krótkich spodenkach. Nawet wtedy użytkownicy mediów społecznościowych zwracali uwagę na materiał video, na którym nosił buty, ale nie były one do końca zawiązane. To ma dowodzić jego niechlujstwa i niedbalstwa. 

FTX
Okładka opisywanej książki. Źródło: Amazon

Nie wiadomo, jakie inne informacje zostaną ujawnione po premierze książki. Książka ukazuje się dzisiaj, dacie nieprzypadkowej – dziś bowiem rozpocznie się wybór jury w procesie karnym SBF w Nowym Jorku.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze