Jak Salwador staje się „nowym Singapurem”? Odważne decyzje przyciągają uwagę, zaciekawienie i, coraz częściej… wzbudzają podziw

W sieci pojawiają się ponowne głosy, że otwarta, pro-kryptowalutowa polityka Salwadoru, powoli zaczyna przynosić efekty i coraz więcej ludzi przychylnie spogląda na ten kraj. Już sam fakt zwracania na siebie uwagi, przyciąga ludzi. Dodatkowo liberalne prawo czy prekursorskie decyzje w temacie kryptowalut, sprawiają, że Salwador raz po raz jest porównywany do… Singapuru.

Status Salwadoru jako gospodarki wschodzącej stał się bardziej widoczny, gdy w czerwcu 2019 roku na prezydenta został wybrany Nayib Bukele. Porównania do tego azjatyckiego kraju zdarzały się już wcześniej. Zarówno już miesiąc po zaakcpetowaniu przez Salwador Bitcoina jako środek płatniczy, jak i chwilę później, w roku 2022. Tym razem głos zabrał Gabor Gurbacs, doradca strategiczny firmy zarządzającej inwestycjami VanEck. Uważa on, że El Salvador może pójść śladem Singapuru i stać się centrum finansowym w Ameryce.

Podobnie jak Singapur osiągnął swój sukces w latach 90-tych, Gurbacs oczekuje, że nowe inwestycje kapitałowe i imigracja będą głównymi czynnikami wzrostu gospodarczego w El Salvador w ciągu najbliższych kilku lat.

Dodatkowo, amerykański prezenter telewizyjny i zwolennik Bitcoina, Max Keiser, który teraz mieszka w El Salvador opisał kraj jako „Nową Ziemię Wolności”. W poście na X napisał o Salwadorze między innymi:

  • brak fentanylowego kryzysu (który panuje obecnie w USA)
  • brak strzelaniń
  • brak kradzieży mienia
  • najniższa przestępczość w obydwu Amerykach
  • USD i BTC legalnymi środkami płatniczymi
  • świetna kawa
  • świetna pogoda
  • świetne plaże (…)

Ciężko się nie zgodzić – to całkiem atrakcyjne warunki do życia i rozwoju.

Zobacz też: Bitcoin zaszalał, a co dalej z Ethereum? Przyglądamy się wykresowi ETH/USD – ANALIZA TECHNICZNA

Salwador to nie tylko Bitcoin

Trzeba też zwrócić uwagę, że w tym roku obligacje suwerenne El Salvadoru przewyższyły wiele innych rynków wschodzących, osiągając w sierpniu imponujący zwrot w wysokości 70%. Zwróciło to uwagę nawet JPMorgan i innych dużych banków inwestycyjnych.

Dodatkowo Salwador wykorzystuje także swoje zasoby wulkaniczne do zasilania działającej od czerwca operacji wydobycia Bitcoina, Volcano Energy, która rozpoczęła się po inwestycji w wysokości 1 miliarda dolarów. Pisaliśmy o tym w poniższym artykule:

salwador
Prezydent Salwadoru, Bukele. nbcnews.com

Dodatkowo prezydent Bukele podjął również inny śmiały krok. W kwietniu wyeliminował wszystkie podatki na innowacje technologiczne, co może przyciągnąć więcej przedsiębiorców i kapitał zagraniczny do kraju.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze