Ilość krypto scamów wśród młodzieży gwałtownie rośnie! Bank wydaje oświadczenie i wskazówki jak nie paść ich ofiarą

Jeden z największych banków Wielkiej Brytanii, Lloyds Bank, ostrzega: wzrosła liczba krypto scamów, a dokładniej liczba ofiar oszustw inwestycyjnych związanych z kryptowalutami. Wzrost wynosi 23% w tym roku, w porównaniu do tego samego okresu w 2022 roku.

Logo Lloyds Banku. Źródło: cision.com

Według komunikatu prasowego opublikowanego przez Lloyds Bank, coraz więcej inwestorów staje w obliczu zagrożenia zostania ofiarą oszustwa poprzez fale fałszywych reklam publikowanych w mediach społecznościowych. Każda ofiara oszustwa inwestycyjnego związanego z kryptowalutami traci średnio 13 115 dolarów (ok 55 000 PLN), co stanowi wzrost z 8 562 dolarów (ok. 35 000 PLN) w porównaniu do poprzedniego roku. Kwota ta przewyższa straty z innych oszustw konsumenckich, takich jak oszustwa małżeńskie czy oszustwa związane z zakupami.

Zobacz też: Komputer kwantowy będzie gotowy w przeciągu kilku lat? Tak twierdzi ta firma i zawiera partnerstwo z Microsoft!

Młodzi, naiwni, krypto inwestorzy

Według dokumentu osoby w wieku 25–34 lat stanowią jedną czwartą wszystkich ofiar oszustw związanych z kryptowalutami. Jest to najbardziej narażona grupa wiekowa. Zorganizowane grupy przestępcze, które planują tego typu oszustwa, optymalizują stale swoje strategie. Chodzi im o to, aby zarobić na nowych trendach, zwodząc więcej ofiar do dobrowolnego oddania swoich pieniędzy. Ostatnio ich uwaga skierowana jest również na młodszych inwestorów, wabionych perspektywą szybkiego wzbogacenia się poprzez handel kryptowalutami. Młodzi krypto inwestorzy zazwyczaj dokonują średnio trzech płatności zanim zorientują się, że padli ofiarą oszustwa. Zazwyczaj mija około 100 dni od daty pierwszej transakcji zanim zgłoszą to swojemu bankowi. Niestety, do tego czasu środki są zazwyczaj nieodwracalnie utracone dla banku i jego klienta.

Opisywany raport Lloyds Bank zgadza się z wynikami raportu Coinbase. Dotyczy on krajobrazu kryptowalutowego, wskazując, że młodsi Amerykanie są bardziej otwarci na niekonwencjonalne ścieżki do niezależności finansowej, w tym na kryptowaluty, niż starsze pokolenia. Podatność ta czyni ich narażonymi na oszustwa. Młodsze pokolenia aktywnie badają nowe szanse ekonomiczne, tworząc podstawy dla nowoczesnego systemu i odświeżoną wizję „Amerykańskiego Snu”. Zgodnie z raportem, postrzegają technologie, takie jak kryptowaluty, jako środek do unowocześnienia systemu.

Raport można znaleźć na stronie banku.

Może Cię też zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze