Komputer kwantowy będzie gotowy w przeciągu kilku lat? Tak twierdzi ta firma i zawiera partnerstwo z Microsoft!

Założyciel firmy Photonic twierdzi, że firma może wprowadzić komputer kwantowy na rynek w ciągu najbliższych pięciu lat. Firma dodatkowo zawiera partnerstwo z Microsoft warte 100 milionów dolarów. Ta kanadyjska firma kwantowa o nazwie Photonic konstruuje platformę kwantową opartą na krzemie. Liczni eksperci w branży chwalą nowatorskie podejście Photonic do komputerów kwantowych jako „przełomowe” dla tej dziedziny.

Technika Photonic polega na budowaniu komputerów kwantowych przy użyciu krzemowych kubitów skrętu z interfejsem spin-fotonowym. Innymi słowy, używa komputera, który używa kubitów zbudowanych ze światła do wykonywania obliczeń kwantowych na sprzęcie krzemowym.

Tu najprawdopodobniej większości z nas należy się wyjaśnienie czym są dokładnie komputery kwantowe, oraz kubity (z ang. quibit). 

Zobacz też:

Wartość X (Twitter) spadła aż o 55% od zakupu platformy przez Elona! Przyznaje to … sam Musk!

Czemu komputer kwantowy jest tak wyjątkowy?

Komputer kwantowy korzysta z kubitów, jednostek kwantowej informacji. Dzięki zasadom fizyki kwantowej, takim jak nadpozycja i splątanie, mogą istnieć w wielu stanach jednocześnie (!). To pozwala komputerowi kwantowemu równocześnie przetwarzać wiele możliwości obliczeniowych, potencjalnie rozwiązując pewne problemy znacznie szybciej niż tradycyjne komputery. Jednak utrzymanie stabilności i precyzji operacji kwantowych stanowi ogromne wyzwanie. Dlatego też działania firmy Photonic rozwiązujące te kwestie są tak przełomowe.

W komputerach kwantowych kubit jest analogiczny do bitów komputera binarnego. Jednak podczas gdy komputer binarny, czyli klasyczny, może wykonywać obliczenia używając tylko jednek i zer, kubit może korzystać z egzotycznych cech fizyki kwantowej, takich jak wspomniane wcześniej nadpozycja i splątanie. Te stany kwantowe pozwalają kubitom wykonywać obliczenia w sposób przypominający bit binarny, który może używać jedynki, zera, jedynki i zera, ani jedynki, ani zera, i inne jeszcze mniej intuicyjne kombinacje.

Komputer kwantowy firmy IBM. Źródło: chip.pl

Kubit skrętu idzie o krok dalej, dodając obroty elektronów. A poprzez opracowanie qubita z fotonicznym interfejsem skrętu w rozwiązaniu sprzętowym opartym na krzemie, Photonic uważa, że znalazła brakujący element układanki, jeśli chodzi o komputery kwantowe.

Stephanie Simmons, założycielka i główna oficer kwantowa firmy Photonic, powiedziała, że firma spodziewa się wprowadzenia na rynek systemu kwantowej sieci komputerowej odpornego na błędy, w pełni funkcjonalnego już w ciągu najbliższych pięciu lat.

Może Cię też zainteresować:

Komentarze