Hongkong – centrum kryptowalut ? Chiny dają zielone światło

Hongkong – centrum kryptowalut ? Chiny dają zielone światło

Kiedy USA walczy z kryptowalutami Chiny korzystają z okazji i ignorancji Ameryki, która zdaje się tracić wielką szansę na przewodzenie w świecie nowoczesnych finansów.

Świat się mocno zmienia i już na przykładzie krypto nie jest to żaden wyświechtany slogan.

Władze w Hongkongu aktywnie naciskają na rozwój krajowego ekosystemu blockchain. Specjalny region administracyjny Chin rozważa legalizację handlu kryptowalutami dla handlowców detalicznych.

W zeszłym tygodniu zaczęły krążyć pogłoski, że rząd Hongkongu przygotowuje przepisy dotyczące kryptowalut, które mają zostać uchwalone w tym roku, a w poniedziałek Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych (SFC) rozpoczęła konsultacje publiczne na temat „wymagań dla operatorów wirtualnych platform handlu aktywami” przed nowym systemem licencjonowania, który ma wejść w życie 1 czerwca 2023 roku.

W obliczu tego wszystkiego jednym z głównych pytań inwestorów jest to, jak Chiny zareagują na te wydarzenia. Ekosystem kryptograficzny otrzymał odpowiedź na to pytanie we wtorek, gdy Bloomberg poinformował, że zaczęły pojawiać się oznaki, że Pekin zakulisowo wspiera aspiracje Hongkongu dotyczące branży blockchain.

Według osób zaznajomionych ze sprawą, które odmówiły identyfikacji, przedstawiciele chińskiego biura łącznikowego i inni urzędnicy regularnie uczestniczyli w spotkaniach kryptowalutowych w Hongkongu w ciągu ostatnich miesięcy. Aktywnie nawiązali kontakty, wymieniając się wizytówkami i danymi WeChat. Przedstawiciele przyjęli przyjazne podejście do współpracy z firmami, sprawdzając rozwój sytuacji, prosząc o raporty, a w niektórych przypadkach przeprowadzając telefony kontrolne.

Operatorzy kryptowalut w Hongkongu przyjęli obecność tych urzędników jako milczącą zgodę Pekinu na starania regionu, aby stać się centrum kryptograficznym, i wygląda na to, że Chiny wykorzystują miasto jako poligon doświadczalny dla zasobów cyfrowych, jednocześnie mocno kontrolując działań związanych z kryptowalutami na kontynencie.

Ta postrzegana otwartość doprowadziła do napływu firm kryptograficznych z kontynentu i zagranicy, które obecnie dążą do zarejestrowania swoich firm i powrotu na terytorium Chin ponad 15 miesięcy po tym, jak Pekin zakazał branży, zmuszając wiele z nich do zakładania firm za granicą.

„Dopóki nie narusza się wyniku finansowego, aby nie zagrażać stabilności finansowej w Chinach, Hongkong może swobodnie eksplorować własne dążenia w ramach„ jednego kraju, dwóch systemów ”- powiedział Nick Chan, członek Narodowego Kongresu Ludowego i prawnik zajmujący się doradztwem w zakresie cyberbezpieczeństwa i zasobów cyfrowych.

Przeczytaj także : Rosnąca niepewność geopolityczna podniesie cenę złota do 2000 USD – BCA

Zgodnie z nowym systemem licencjonowania ogłoszonym w poniedziałek i mającym wejść w życie 1 czerwca, wszystkie scentralizowane platformy handlu kryptowalutami, które prowadzą działalność w Hongkongu lub aktywnie sprzedają do inwestorów z Hongkongu, będą musiały uzyskać licencję SFC.

Według SFC proponowane wymogi regulacyjne dotyczące platform obrotu wirtualnymi aktywami są oparte na obowiązujących przepisach rozporządzenia w sprawie papierów wartościowych i kontraktów terminowych „i są porównywalne z wymaganiami dotyczącymi licencjonowanych maklerów papierów wartościowych i automatycznych systemów obrotu”.

SFC jest szczególnie zainteresowany uzyskaniem opinii publicznej na temat tego, czy licencjonowani operatorzy platform powinni mieć możliwość obsługi inwestorów detalicznych, a jeśli tak, to jakie środki należy wdrożyć, aby lepiej chronić tych inwestorów.

„Zgodnie z naszą filozofią od 2018 roku, nasze proponowane wymagania dotyczące platform handlu wirtualnymi aktywami obejmują solidne środki ochrony inwestorów, zgodnie z zasadą„ ten sam biznes, to samo ryzyko, te same zasady ”- powiedziała Julia Leung, dyrektor generalny SFC.

„W świetle niedawnych zawirowań i upadku niektórych wiodących platform handlu kryptowalutami na całym świecie, wśród organów regulacyjnych na całym świecie panuje wyraźna zgoda co do regulacji w przestrzeni aktywów wirtualnych, aby zapewnić odpowiednią ochronę inwestorów i skuteczne zarządzanie kluczowymi ryzykami”.

SFC powiedział, że operatorzy nowych i istniejących platform handlu wirtualnymi aktywami, którzy planują ubiegać się o licencję, „powinni rozpocząć przegląd i przegląd swoich systemów i kontroli, aby przygotować się do nowego systemu”, podczas gdy ci, którzy nie planują ubiegać się o licencję, licencja „powinna rozpocząć przygotowania do uporządkowanego zamknięcia ich działalności w Hongkongu”.

Organ regulacyjny zamierza opublikować listy na swojej stronie internetowej, aby „informować opinię publiczną o różnych statusach regulacyjnych” różnych platform transakcyjnych i planuje kontynuować współpracę z Radą Inwestorów i Edukacji Finansowej w celu edukowania opinii publicznej Hongkongu na temat aktywów wirtualnych. Osoby zainteresowane podzieleniem się swoimi poglądami i wiedzą na temat wymagań regulatora mają czas do 31 marca 2023 roku.

W ramach nowego systemu giełdy licencjonowane przez SFC będą mogły oferować inwestorom indywidualnym usługi handlowe dotyczące dużych kryptowalut, o ile zapewnią zabezpieczenia, takie jak testy wiedzy, profile ryzyka i egzekwują rozsądne limity dopuszczalnej ekspozycji.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze