W I kwartale 2023 hakerzy ukradli z rynku krypto 320 mln USD

Hakerzy zdołali ukraść z rynku krypto o wartości 320 mln USD w I kwartale 2023

W pierwszym kwartale 2023 roku hakerzy zdołali ukraść z rynku krypto ponad 320 milionów dolarów. Tak mówią dane on-chain za I kwartał 2023 skonsolidowane przez firmę CertiK zajmującą się bezpieczeństwem blockchain.

BNB Chain miał najwięcej incydentów w ciągu kwartału, podczas gdy Ethereum odnotowało największą utratę.

Straty znacznie mniejsze niż w 2022

Straty na całym rynku krypto były znacznie niższe niż w pierwszym i czwartym kwartale 2022 roku. W ubiegłym roku hakerzy zrabowali odpowiednio około 1,3 miliarda dolarów i 950 milionów dolarów. Według CertiK, niska kwota strat może być związana z wydarzeniami mającymi miejsce poza łańcuchem, które miały wpływ na całą branżę kryptograficzną, takimi jak problemy z Silvergate Bank i depegging USD Coin związany z upadkiem banku z Doliny Krzemowej.

Z funduszy skradzionych w ciągu kwartału ponad 31 milionów USD zostało utraconych w wyniku 90 oszustw w wyniku nielegalnego przelewu. Ponad 222 miliony USD zostało utraconych w wyniku 52 pożyczek flash i manipulacji. Jeśli chodzi o incydenty i kwotę utraconą na blockchainie, CertiK podkreślił, że BNB Chain miał 139 incydentów. Cop było największą liczbę w I kwartale.

Przeczytaj także: Instrumenty pochodne na Bitcoinie wskazują na dalszy wzrost kursu

Ciągle duże kradzieże na Ethereum

Pomimo mniejszej liczby incydentów, Ethereum odnotowało straty w wysokości 221 milionów dolarów, najwięcej w pierwszym kwartale 2023 roku.

Straty w sieci Ethereum były znacznie niższe niż w I kwartale 2022 roku i IV kwartale 2022 roku. Jednak w dalszym ciągu było to setki milionów USD. Z czego 60% strat pochodziło z niedawnego włamania do Euler Finance. 13 marca protokół został zhakowany poprzez wykorzystanie pożyczki błyskawicznej, co doprowadziło do strat w wysokości ponad 195 milionów dolarów.

Negocjacje z hakerami sposobem na odzyskanie utraconych środków

Chociaż kwoty utracone w wyniku hakowania na pierwszy rzut oka wydają się ogromne, duża część funduszy została odzyskana w drodze negocjacji z hakerami. 4 kwietnia Euler Finance ogłosił, że po prawie miesiącu ciągłych negocjacji z hakerem udało mu się odzyskać około 90% utraconych środków.

Sposób odzyskiwania utraconych funduszy w drodze negocjacji z hakerami jest coraz częściej obserwowany w przestrzenie krypto. 6 kwietnia protokół pożyczkowy Sentiment również odzyskał około 870 000 USD. Po prostu przyznał nagrodę w wysokości 95 000 USD hakerom odpowiedzialnym za kradzież prawie miliona dolarów z platformy.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze