Górnicy Ethereum otrzymali 60% więcej opłat niż górnicy Bitcoin

1 736

Rosną opłaty transakcyjne w sieci Ethereum. Wraz z nimi rośnie popyt na inteligentne kontrakty i transfery ETH.

Łączne opłaty transakcyjne w Ethereum przewyższyły, po raz pierwszy od kilku miesięcy, swój odpowiednik w sieci Bitcoin. Takiej obserwacji dokonał Glassnode, udostępniając poniższy wykres.

„Dzienne opłaty sieciowe Ethereum przekroczyły 6 czerwca opłaty Bitcoin. 498 tys. USD vs. 308 tys. USD. Do tej pory miało to miejsce tylko przez 141 dni (8%) ”, napisał Glassnode w odniesieniu do poniższych danych:

ethereum
źródło: Glassnode Twitter

Z jakich powodów opłaty mogły aż tak urosnąć? Glassnode podaje kilka odpowiedzi. Po pierwsze, na równi ze zwiększoną zmiennością kryptowalut, wzrósł popyt na wysyłanie ETH między giełdami. Kolejną sprawą jest rosnąca (niestety) popularność schematów Ponziego opartych na sieci Ethereum. Po trzecie, jesteśmy świadkami masowej adopcji stablecoinów.

W związku z powyższym, trend gwałtownie rosnących opłat transakcyjnych ma dla Ethereum zarówno wiele pozytywnych, jak i negatywnych skutków.

Czy rosnące opłaty transakcyjne w Ethereum to zielone światło dla byków?

Analitycy twierdzą, że rosnące wykorzystanie sieci Ethereum jest pozytywnym katalizatorem ceny ETH. Założyciel Mythos Capital, Ryan Sean Adams, zauważył niedawno, że cena ETH była ściśle skorelowana z opłatami transakcyjnymi płaconymi przez użytkowników Ethereum w ciągu ostatnich czterech lat.

Jeśli taka relacja będzie w stanie utrzymać się na dłużej, ETH (zdaniem Adamsa) jest w stanie zyskać na wartości dziesiątki procent:

ethereum

Rozwiązanie problemu skalowania

Użytkownik, który próbuje handlować lub wydawać niewielkie ilości ETH na kontrakty DeFi, wydaje stosunkowo dużą część środków na same opłaty. Stąd tak duży nacisk na rozwiązania skalujące.

Przedstawiciele zdecentralizowanej giełdy 1inch.exchange zasugerowali, że ​​górnicy ETH powinni zwiększyć limit bloków, aby pomieścić więcej transakcji co 14 sekund.

Obecnie obowiązuje limit gazu w wysokości 10 milionów, choć można go zwiększyć o kilkadziesiąt procent, aby uwzględnić więcej transakcji.

Pojawiają się również rozwiązania skalowania drugiej warstwy, które próbują umożliwić niezwykle tanie, niemal natychmiastowe i bezpieczne płatności, takie jak sposób, w jaki Lightning Network współpracuje z Bitcoinem.

Na koniec ciekawe doniesienia i analiza ETH od Stokarza:

Komentarze