Globalny gigant podaje rękę Ethereum. Uruchamia nowy cyfrowy fundusz

UBS Asset Management, globalny gigant zarządzania aktywami, postanowił zbadać możliwości technologii blockchain. Jak? Poprzez pilotażowy program funduszu, oparty na znanej platformie Ethereum.

Tokenizacja: co to takiego?

Kiedy mówimy o tokenizacji, myślimy o przenoszeniu rzeczywistych wartości, jak pieniądze czy aktywa, do świata wirtualnego. UBS zamienia tradycyjne formy inwestycji na cyfrowe „tokeny”. Dzięki platformie „UBS Tokenize” i Ethereum firma jest w stanie przetestować, jak cyfrowy fundusz będzie funkcjonować w praktyce.

Thomas Kaegi, jedna z głównych postaci w UBS w Singapurze, jest podekscytowany tą inicjatywą. „Dzięki naszemu doświadczeniu w innych projektach związanych z tokenizacją, chcemy teraz sprawdzić, jak ta technologia wpłynie na rynek funduszy. Naszym celem jest uczynienie go bardziej płynnym dla naszych klientów”, mówi.

Zobacz również: Brazylia wchodzi w nową erę. Blockchain stanie się dla nich codziennością

To nie jest pierwszy krok

Jeszcze przed tym projektem, UBS zrobił kilka kroków w kierunku tokenów. Przed rokiem wyemitowali specjalne obligacje cyfrowe o wartości 375 milionów franków szwajcarskich. Co ciekawe, można je było kupić zarówno na tradycyjnych giełdach, jak i na platformach bazujących na blockchain. To jednak była tylko rozgrzewka. Niedługo potem, wprowadzili inny produkt – tokenizowaną notę wartą 50 milionów dolarów.

Ostatnia inicjatywa wchodzi w skład większego projektu o nazwie Project Guardian. Jest on tworzony w ścisłej współpracy z Monetary Authority of Singapore (MAS). Dzięki niemu, UBS ma nadzieję przetestować więcej strategii inwestycyjnych w świecie wirtualnym, pracując z różnymi partnerami.

Ethereum i reszta krypto? Jednak „Nieprzetestowane aktywo”

Chociaż UBS najwidoczniej jest zainteresowany technologią blockchain, to CEO firmy, Ralph Hamers, wyraził pewne obawy dotyczące kryptowalut. W przeszłości określił je mianem „nieprzetestowanego aktywu”, co sugeruje, że firma jednak podchodzi do nich z pewnym dystansem.

Technologia blockchain i tokenizacja zyskują na popularności. Jak podkreśla raport The Block Research, mają one ogromny potencjał, by zmieniać świat finansów. UBS, jako jedna z czołowych firm na świecie, nie chce zostać w tyle i eksperymentuje, by być gotowym na przyszłość.

Może Cię także zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze