Brazylia wchodzi w nową erę. Blockchain stanie się dla nich codziennością

Brazylia postanowiła przyspieszyć tempo wejścia w erę cyfrową, wprowadzając narodowy program tożsamości oparty na technologii blockchain. Pierwszymi stanami, które będą wydawać dokumenty w tym nowym standardzie są Rio de Janeiro, Goias i Parana.

Blockchain opanuje Brazylię

Rząd Brazylii przewiduje, że do 6 listopada cały kraj będzie mógł korzystać z tej nowoczesnej metody identyfikacji. Kluczowym partnerem w tym projekcie jest Serpro – narodowa służba przetwarzania danych Brazylii, która opracowała dedykowany, prywatny blockchain.

Prezes Serpro, Alexandre Amorim, podkreśla, że to właśnie cechy blockchainu, takie jak niezmienność i decentralizacja, sprawiają, że jest on idealnym rozwiązaniem dla projektu cyfrowej tożsamości kraju. „Technologia blockchain odgrywa kluczową rolę w ochronie danych osobowych i zapobieganiu oszustwom, oferując obywatelom Brazylii bardziej bezpieczne cyfrowe doświadczenie,” mówi Amorim.

Może Cię również zainteresować: Kiyosaki przepowiada przyszłość: dlatego Bitcoin niebawem będzie bezcenny

Inicjatywa na rzecz bezpieczeństwa i efektywności

Lokalny rząd uważa, że projekt narodowej karty identyfikacyjnej będzie miał kluczowe znaczenie w walce z przestępczością zorganizowaną. Ma on umożliwić lepszą współpracę między sektorami rządowymi. To także krok w kierunku uproszczenia dostępu do usług publicznych oraz efektywniejszego zarządzania danymi administracyjnymi.

„Aplikacje bazujące na blockchainie gwarantują niezmienność danych. Zmiany czy fałszerstwa są praktycznie niemożliwe w tej technologii”, podkreślił Alexandre Amorim, prezes Serpro.

Nie można też zapomnieć o innych krajach Ameryki Południowej, które idą w podobnym kierunku. W Buenos Aires, stolicy Argentyny, mieszkańcy już mogą uzyskiwać dokumenty tożsamości za pośrednictwem cyfrowego portfela.

W ostatnich latach Brazylia dążyła do unifikacji wydawania dokumentów tożsamości w swoich niemal 30 stanach. Dzięki nowo wprowadzonej technologii wymiana danych pomiędzy różnymi departamentami rządowymi będzie szybsza i bardziej bezpieczna.

Jednocześnie Brazylia kontynuuje prace nad innym ambitnym projektem – wprowadzeniem cyfrowej waluty centralnej (CBDC), znaną teraz jako Drex. Oczekuje się, że system ten umożliwi firmom lepszy dostęp do kapitału dzięki procesowi tokenizacji.

Nowa inicjatywa to – zdaniem władz – krok naprzód w kierunku bardziej zintegrowanego i nowoczesnego społeczeństwa. Takiego, gdzie technologia służy ludziom, gwarantując bezpieczeństwo i łatwość w dostępie do usług.

Zobacz także:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze