Giełdy przyjęły ponad 1 mld USD w BTC z adresów „wysokiego ryzyka”

1 332

Niedawno opublikowany raport firmy badawczo-analitycznej Peckshield wskazuje, że w ciągu ostatnich dwóch kwartałów 2020 r. giełdy kryptowalut przyjęły 147 000 BTC (1,3 mld USD) z adresów wysokiego ryzyka.

W ciągu ostatnich kilku lat firmy zajmujące się badaniami nad blockchain przypisują konkretnym transakcjom określone „poziomy ryzyka”. Wynikają one z powiązania z podejrzanymi adresami portfeli. Przykładowo, niektóre adresy BTC mogą znajdować się na „czarnej liście” danego kraju, być dobrze znane w Darknecie lub wykorzystywane w jakiejkolwiek działalności przestępczej.

1,3 mld USD tylko w I połowie 2020 roku

Według raportu chińskiej firmy zajmującej się analizą kryptowalut Peckshield, globalne giełdy pozwoliły sobie na wpływy w wysokości do 147 000 BTC (1,3 mld USD) z adresów wysokiego ryzyka i to tylko w pierwszej połowie 2020 r.

Peckshield wymienia dziesięć największych giełd kryptowalut, które „zaksięgowały” środki z podejrzanych adresów. Wśród nich znalazły się: Huobi, Binance, Okex, Zb exchange, Gate.io, Bitmex, Luno, Huobtc, Bithumb i Coinbase. Badanie wykazało, że trzy z nich stanowiły ponad 60% łącznej sumy.

giełdy
źródło: raport Peckshield

Liderami pod tym względem okazały się być Binance, Huobi, Kraken i Luno. Lista adresów wysokiego ryzyka Peckshield zawiera bardzo aktywne adresy. Są wśród nich te natury hazardowej, kojarzone z Darknetem w oraz te, które zostały powiązane z kradzieżami środków z giełd.

Peckshield monitoruje także wiele narzędzi miksujących BTC oraz giełdy, które pozwalają na wymianę kryptowalut z pominięciem KYC. W raporcie czytamy, że wartość środków zidentyfikowanych w oparciu o powyższe czynniki, z powodzeniem przekroczyła 1,59 miliarda dolarów.

13 927 transakcji

Peckshield zauważa, że na niektórych giełdach występują problemy z compliance. „Z ustaleń firmy badawczej wynika, że mechanizmy takie, jak chociażby CoinJoin, znacząco utrudniają wszelkie dochodzenia.

giełdy
źródło: raport Peckshield

Peckshield przekazuje dane do Bituniverse, wzmacniając pozycję Exchange Transparent Balance Rank (ETBR). Dane ETBR z Bituniverse pochodzą z bilansów giełd on-chain zarejestrowanych przez Etherscan i Peckshield. W raporcie pojawia się wzmianka o 147 000 depozytów BTC z podejrzanych adresów.

Peckshield podejmuje również temat usług wymiany walut cyfrowych bez konieczności rejestracji. W raporcie możemy przeczytać, że ruchy w ramach rzekomo podejrzanych adresów stanowiły łącznie 13 927 transakcji.

Komentarze