Bitcoin mixer | Poznaj dane, które mówią same za siebie

Jakie liczby stoją za użyciem usług typu bitcoin mixer? Jak korzystanie z bitcoinowych mikserów ma się do transakcji w darknet? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z miksowaniem bitcoinów.

Jeśli firma analityczna Chainalysis ma rację, tylko niewielka część monet wysyłanych do i z mikserów bitcoinowych jest wykorzystywana do nielegalnych celów.

W ostatnim webinarze, Chainalysis zasugerowała, że klienci bitcoinowych mikserów korzystają z tej opcji w większości przypadków z pobudek związanych z prywatnością. Dla porównania, wielu użytkowników Darknet wysyła swoje monety bezpośrednio z giełd.

Pomimo że pochodzą one od mniejszości wszystkich użytkowników usług miksowania, duża część skradzionych monet kończy w mikserach.

Co to jest bitcoin mixer?

Korzystanie z sieci Bitcoin jest doskonałym sposobem na zachowanie anonimowości podczas dokonywania zakupów, darowizn i płatności P2P, bez utraty pieniędzy w wyniku konieczności poniesienia wysokich opłat transakcyjnych. Ale transakcje BTC nie są tak do końca anonimowe. Wszelkie działania w sieci Bitcoin są rejestrowane i dostępne publicznie za pośrednictwem blockchain. To kompleksowa baza danych, która przechowuje rejestr wszystkich transakcji BTC. A kiedy w końcu użyjesz BTC do zapłaty za towary czy usługi i tak musisz podać swoje nazwisko i adres sprzedawcy w celu dostawy.

W tym miejscu do akcji wkraczają tumblery, nazywane potocznie mikserami bitcoinów. Ich działanie opiera się na prostym mechanizmie podzielenia monet na wiele różnych części i mieszania jednych części z innymi, które pochodzą od innych klientów.

Miksery bitcoinowe służą do ​​mieszania jednych środków z innymi w celu zmylenia, zaciemnienia obrazu szlaku, którym te środki zostały wysłane/odebrane. Co byłoby odpowiednikiem takiego działania w tradycyjnych systemach finansowych? Zapewne przenoszenie środków przez banki zlokalizowane w krajach o surowych przepisach dotyczących tajemnicy bankowej, takich jak Kajmany, Bahamy czy Panama.

Mieszanie bitcoinów

„Wiele osób korzysta z mikserów tylko w celu zachowania prywatności” – wyjaśniła podczas webinaru Hannah Curtis, starszy menedżer produktu ds. danych w Chainalysis. „Wiemy jednak, że wiele nielegalnych funduszy trafia na miksery”.

Webinar Chainalysis pokazał szeroki przegląd przypadków użycia blockchain. Objął on analizę mikserów i rynków Darknet, a także mining pooli, ICO, hostowanych portfeli, ransomware i wielu innych obszarów. Jednym z być może bardziej zaskakujących wniosków jest to, że miksery Bitcoin – zarówno wersje scentralizowane, jak i „zdecentralizowane” – wydają się być używane znacznie częściej do celów związanych z prywatnością niż do nielegalnej działalności.

Chainalysis uważa, że ​​8,1 procent wszystkich „zmiksowanych” monet zostało skradzionych. Jednocześnie zaledwie 2,7 procent monet zostało wykorzystanych na ciemnych rynkach. W związku z tym mniej niż jedna na 11 monet wysyłanych do mikserów mogła zostać zidentyfikowana jako użyta do nielegalnych celów. Ponadto 1,9 procent tych monet pochodzi z witryn hazardowych lub bukmacherskich. Może to być nielegalne w zależności od jurysdykcji, w której znajdują się użytkownicy i hostowane są witryny.

Co ciekawe, prawie połowa wszystkich monet poddanych działaniom mikserów została wysłana z giełdy. Obejmuje to 40 procent z tradycyjnych giełd i 7,7 procent z platform peer-to-peer. Ponadto, jedna czwarta zmiksowanych coinów pochodzi z innych mikserów.

Warto jednak zauważyć, że chociaż 8,1 procent skradzionych monet stanowi mniejszość wszystkich zmiksowanych coinów, obejmuje jednak znaczną część wszystkich skradzionych monet. Innymi słowy – „kradzione bitcoiny są miksowane”.

źródło: tutaj

„Zdecentralizowane” miksery

Chainalysis nie wszedł w ten temat zbyt głęboko. Wygląda jednak na to, że scentralizowane miksery otrzymują większy udział monet używanych w nielegalnej działalności niż miksery „zdecentralizowane”. Przykładem może być Bestmixer, scentralizowany bitcoin mixer, który został wyłączony przez organy ścigania na początku 2019 r. „Obsłużył” on wiele monet, których pochodzenie można było uznać za nielegalne. W sumie serwis zmiksował ponad 27 000 monet.

Chainalysis podkreśla, że „zdecentralizowane” miksery, takie jak Wasabi Wallet, odnotowały w tym roku gwałtowny wzrost. W pierwszych miesiącach 2019 r. Wasabi zmiksował bitcoiny o wartości około 10 mln $. Już w sierpniu ilość ta wzrosła do około 90 mln $.

W sumie, zgodnie z danymi Chainalysis, portfel Wasabi zmiksował bitcoiny o wartości 250 mln USD w 2019 r. Należy zauważyć, że Chainalysis sklasyfikował Portfel Wasabi jako „zdecentralizowany”, ponieważ użytkownicy uruchamiają oprogramowanie portfela lokalnie. Prawdopodobnie również dlatego, że użytkownicy mieszają monety bezpośrednio między sobą. Infrastruktura miksowania Wasabi Wallet jest w rzeczywistości scentralizowana.

źródło: tutaj

„Możemy zidentyfikować fundusze płynące do usług, w tym usług miksowania” – powiedziała Curtis. „Powszechnym nieporozumieniem jest to, że można śledzić ścieżkę funduszy za pośrednictwem usługi.”

Innymi słowy, miksowanie działa.

Rynki Darknet

Webinar Chainalysis wyszczególnił również, skąd wysyłane są monety przenoszone na rynki Darknet. Po raz kolejny ułamek monet wysyłanych z mikserów wydaje się stosunkowo niski.

Co ciekawe, ponad połowa wszystkich bitcoinów przenoszonych na te rynki – 54,8 procent – jest po prostu wysyłana ze zwykłych giełd. Kolejne 23,5 procent jest wysyłanych z platform wymiany peer-to-peer. Tylko 0,5 procent monet zostało wysłanych z serwisów miksujących.

Większość środków darknetu pochodzi z giełd:

źródło: tutaj

W przeciągu ostatnich kilku miesięcy Nightmare Market stał się jednym z największych rynków w odmętach Darknetu. Jednak mniej więcej w połowie lipca 2019 r. został on pozornie zhakowany. Sam serwis stwierdził, że ​​spustoszenie spowodował niezadowolony pracownik. Rynek przeszedł w tryb offline wkrótce po tym, gdy pojawiły się pogłoski, że operatorzy rynku ostatecznie postanowili dokonać exit scamu.

Cokolwiek stało się naprawdę, rzekomy haker lub niezadowolony pracownik ujawnił statystyki dotyczące Nightmare Market. Dowodził, że strona internetowa zyskała 22 miliony dolarów wartości sprzedaży, przy ponad 300 000 $ sprzedaży w skali dziennej. Rynek miał około 80 000 klientów, dla których preferowanym sposobem płatności były bitcoin i monero.

Kiedy Nightmare Market został zamknięty, strona internetowa miała ponad 2 miliony dolarów kryptowaluty w depozytach, którą sprzedawcy prawdopodobnie stracili. Było również 75 000 $ oczekujących wypłat, które prawdopodobnie nigdy nie zostały zrealizowane.

źródło: tutaj

Sprzedawcy (i przypuszczalnie także użytkownicy) zamkniętego rynku szybko migrują na nowe platformy. Wielu użytkowników Nightmare Market przyszło z Dream Market, Wall Street Market i Valhalla – trzech największych rynków, które zniknęły po ostatniej fali działań organów ścigania. Użytkownicy Nightmare Market migrują teraz do Empire Market, Berlusconi Market, Cryptonia Market i Samsara Rynek, zgodnie z danymi Chainalysis.

Jaka jest Wasza opinia odnośnie bitcoinowych mikserów? Korzystacie? Zapraszam do dyskusji!

BitcoindarknetKryptowalutyserwisy miksujące
Komentarze (0)
Dodaj komentarz