Ważny moment w historii Bitcoina. Giełdy reagują oświadczeniem.

1 344

17 marca do sieci trafiło oświadczenie, pod którym podpisali się przedstawiciele blisko dwudziestu giełd kryptowalutowych. Dotyczy ono kontrowersji związanych z hard forkiem. Autorzy twierdzą, że podział sieci jest nieuchronny, a to wymusza na giełdach opracowanie planu działań. Ze względu na ważność dokumentu, publikujemy poniżej jego treść z minimalnymi skrótami.

Oświadczenie:

W miarę rozwoju ekosystemu waluty Bitcoin trafiamy regularnie na wyzwania o unikalnym charakterze.
Tak jest i teraz. Stoimy bowiem w obliczu realnej możliwości podziału sieci Bitcoin. Chcemy więc poinformować kryptowalutową społeczność o procedurach, jakie zamierzamy wdrożyć w związku z przewidywanym hard forkiem, który jest przedmiotem wielkiego sporu w całym środowisku.

Jednocześnie wyraźnie podkreślamy, że nie będziemy wygłaszać żadnych oceniających opinii w tej sprawie. Jeśli górnicy chcą angażować swoje moce do implementacji alternatywnej wersji protokołu,
to mają do tego prawo. Jesteśmy jednak przekonani, że zabiegi takie powinny być efektem porozumienia społeczności górników i użytkowników. Do dzisiaj nie zostało ono wypracowane.

Deklarujemy pełną odpowiedzialność za utrzymanie porządku na rynku giełdowym i zagwarantowanie ciągłości sprzedaży: przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i 365 dni w roku. Wiele z naszych platform umożliwia handel przy użyciu dźwigni. W związku z tym nie możemy zawiesić prowadzenia żadnej z wielu operacji. Rynki powinny działać nieprzerwanie i bez zakłóceń, a my nie możemy bezczynnie czekać na wyłonienie zwycięzcy konfliktu. Uważamy też za nasz obowiązek, wspieranie spójnego i ogólnoeuropejskiego podejścia do kwestii spornych.

Ze względu na wymogi operacyjne, musimy wyróżnić  nowy rodzaj aktywów. Ponieważ wydaje się prawdopodobne, że zainicjowany przez Bitcoin Unlimited hard fork wreszcie nastąpi, postanowiliśmy oznaczyć Bitcoin Unlimited jako BTU (lub XBU). Implementacja Bitcoin Core będzie kontynuowana w handlu jako BTC(lub XBT). Giełdy będą przetwarzać depozyty i wypłaty w BTC nawet wówczas, gdy okaże się, że łańcuch BTU ma większą moc. Niektóre giełdy zamierzają zamieścić notowania BTU, wszyscy podejmujemy kroki w celu umożliwienia dostępu klientów do BTU. Oba łańcuchy stają się niezależne od siebie.

Nieprzestrzeganie tych zasad uniemożliwi nam zachowanie BTU dla klientów. Spowoduje też opóźnienie
lub całkowite wykluczenie notowań BTU z giełd. Podsumowując, jeśli hard fork stanie się faktem, implementacja Bitcoin Core będzie nadal wymieniona jako BTC (lub XBT), a nowa waluta jako BTU (lub XBU).

Podejmujemy powyższe działania nie ze względów prawnych, lecz ze względów praktycznych i operacyjnych. Choć konflikt na forach społecznościowych jest nieunikniony, zamierzamy wdrażać nasz jasny plan działania, bo pozwoli on zminimalizować zamieszanie, jakie nas czeka. Cieszymy się też z pomocy jaką niesie społeczność deweloperska w zmniejszaniu ryzyka, które się pojawia w kluczowym dla historii momencie.

Podpisane przez:
Bitbank, BITFINEX, Bitonic, BITSO, Bitstamp, Bitsquare, Bitt, BITTREX , BTCC, Btcchina, Coincheck, Coinfloor, Kraken, Quadriga cx, Ripio, Shapeshift, The Rock Trading

kz

Komentarze