Walka o prawdę trwa. W grze Sylwester Suszek, Superwizjer i Polskie Stowarzyszenie Bitcoin.

Walka o prawdę trwa. Na ringu ze swoimi historiami i opiniami stają Sylwester Suszek, redaktorzy Superwizjer oraz Polskie Stowarzyszenie Bitcoin.

Materiał ”Superwizjer”

Dnia 27 czerwca o godzinie 20:00, stacja TVN24 w programie „Superwizjer” wyemitowała materiał obciążający działalność największej polskiej giełdy kryptowalut BitBay. Niestety dla miłośników kryptowalut, nie były to treści edukacyjne, które miały przybliżyć świat walut cyfrowych tym, którzy nigdy o nim nie słyszeli. W reportażu skupiono się głównie na majątku prezesa giełdy BitBay – Sylwestra Suszka. Tajemnicą poliszynela jest, że należą do niego apartamenty rozsiane po świecie, drogie samochody i nietuzinkowe zabawki. Nie ma się co temu dziwić, skoro Suszek nie tylko od ponad 5 lat jest prezesem dość prężnie rozwijającej się giełdy, ale także we wczesnych latach sam kopał Bitcoiny. Nikogo więc jego majątek nie powinien dziwić.

W materiale wyemitowanym przez stację TVN skupiono się jednak nie na aspektach technologii blockchain czy magii kryptowalut bądź samego mechanizmu działania giełdy. Materiał przedstawił BTC jako sposób obejścia organów państwowych, ukrycia pieniędzy czy obrotu nimi. Wiele razy przewija się wątek wszelkiego rodzaju scamów oraz piramid finansowych. Dziennikarze docierają do osób, które mają przeszłość przestępczą. Te osoby są powiązane między innymi z wyłudzeniami VAT, jak również innymi poważnymi przestępstwami.

Przez większą część materiału przewija się temat łapówki o wartości 1 miliona złotych. Przez cenzurę, trudno jest stwierdzić, kto wychodzi z propozycją łapówki dla dwóch reporterów prowadzących tą sprawę. Mimo wszystko reporterzy twierdzą, że nie dali się przekupić.

Odpowiedź Suszka

Na reakcję BitBay’a i jego prezesa nie musieliśmy zbyt długo czekać. Jeszcze tego samego dnia, 27 czerwca, Sylwester Suszek przeprowadził live na Facebooku, w którym odpiera zarzuty Superwizjera i pokazuje mocne argumenty przeciwko ich materiałom.

Live można obejrzeć tutaj.

Sylwester gościł również u kilku YouTuberów kryptowalutowych, gdzie ponownie przytaczał podobne argumenty i dementował tezy postawione przez Superwizjer.

Odpowiedź Superwizjer

29 czerwca w poniedziałek na oficjalnej stronie Superwizjer stacji TVN ukazał się taki komunikat:

Pan Sylwester Suszek, prezes giełdy kryptowalut Bitbay komentując publicznie wyemitowany w naszym programie reportaż „Giełda kryptowalut i milionowa łapówka” w sposób nieprawdziwy opisał okoliczności złożenia korupcyjnej propozycji reporterowi Superwizjera.

W związku z powyższym redakcja oświadcza, że wszystkie zdarzenia związane z próbą zastraszenia, a potem przekupienia dziennikarza są szczegółowo udokumentowane i w niepodważalny sposób potwierdzają informacje zawarte w reportażu. Ponadto o szczegółach związanych z korupcyjną propozycją została zawiadomiona prokuratura, która zgromadziła własny, niezależny materiał procesowy w tej sprawie.

Jarosław Jabrzyk

Szef zespołu Superwizjera

Odpowiedź Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin

Do całej sprawy włączyło się także Polskie Stowarzyszenie Bitcoin. Można oceniać ten ruch jako pozytywny, gdyż jednym z aspektów działalności tego stowarzyszenia jest edukacja na temat technologii blockchain i kryptowalut. A w szczególności gdy, ktoś zarzuca, że kryptowaluty są wykorzystywane do celów przestępczych. Oczywiście jakiś % na pewno jest używany w celach przestępczych, pytanie tylko czy większy % gotówki nie jest również do tego wykorzystywany?

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin wystosowało 4-stronnicowy list otwarty do redakcji stacji TVN-24 oraz społeczności kryptowalut. Ze względu na jego długą treść nie będzie on przytoczony w tej publikacji.

Można natomiast go przeczytać tutaj.

Dalsze kroki

Jak możemy zauważyć, na razie mamy do czynienia ze słownymi potyczkami pomiędzy wszystkimi stronami. Warto jednak nadmienić, że na jednym z nagrań Sylwester Suszek zapowiedział kroki prawne przeciwko stacji TVN-24 i redaktorom Superwizjera: Michałowi Fuji i Patrykowi Szczepaniakowi.

Do dnia dzisiejszego nie wiadomo jednak o żadnych pozwach czy działaniach prawnych od żadnej ze stron.

Szczegóły

Więcej informacji na temat samego materiału Superwizjer z 27 czerwca i odpowiedzi Sylwestra Suszka znajdziecie w tym wpisie:

Finansowy Krytyk

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze