FATF wskazuje Binance jako przykład giełdy unikającej regulacji?

Nowy raport Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) opisuje szczegółowo serię sygnałów ostrzegawczych, które mogą pomóc w identyfikacji nielegalnej działalności związanej z kryptowalutami. Wśród nich znajduje się ogólny zestaw wytycznych dotyczących giełd w jurysdykcjach o słabszych regulacjach. Wśród przykładów, które wymienia FATF wyróżniać wydaje się Binance.

W opublikowanym wczoraj raporcie, FATF wymienia różne sygnały ostrzegawcze, które pozwalają wykryć procedery prania brudnych pieniędzy lub finansowania terroryzmu, pogrupowane według kategorii. Większość przytaczanych sygnałów ostrzegawczych jest również często spotykana w tradycyjnych finansach. Chodzi, między innymi, o sytuacje, gdy młodzi lub starsi ludzie nagle dokonują transakcji na ogromne kwoty lub organizują transfery środków w podziale na wiele części tuż poniżej progu raportowania.

Drażliwa kwestia jurysdykcji

W części dotyczącej ryzyka geograficznego, w raporcie wyraźnie stwierdza się, że ​​użytkownicy dokonujący transakcji za pośrednictwem giełd zlokalizowanych w jurysdykcjach o niewystarczających przepisach dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy są wyraźnym sygnałem ostrzegawczym.

W osobnej wzmiance raportu czytamy przykład tego, jak dana giełda zmieniała kilkukrotnie miejsce jurysdykcji, aby uniknąć zaostrzeń przepisów regulacyjnych:

„Przed wdrożeniem polityki zakazującej działania VASP (virtual asset service provider – w tym przypadku podmiot prowadzący działalność – przyp. red.) w jurysdykcji A w Azji w 2017 r. VASP (giełda) z siedzibą w jurysdykcji A przeniosła swoją działalność do Jurysdykcji B w tym samym regionie. W 2018 r. jurysdykcja B zaostrzyła swój reżim prawny w zakresie AML / CFT w odniesieniu do VA po znaczących włamaniach do niektórych głównych VASP (giełd). W marcu 2018 roku VASP ogłosił zamiar przeniesienia swojej siedziby do jurysdykcji C w Europie (jurysdykcji, która nie wprowadziła jeszcze kompleksowego systemu AML / CFT w odniesieniu do VA i VASP w tamtym czasie). Później, w listopadzie 2018 r., jurysdykcja C wprowadziła pewne regulacje dotyczące VASP, a w lutym 2020 r. potwierdziła, że ​​nie udzielono zezwolenia odpowiadającemu VASP na działanie. Nowsze raporty z 2020 roku wskazywały, że VASP przeniósł już swój status rejestracji do jurysdykcji D w Afryce. ”

Giełdą, o której mowa, może być Binance, która rozpoczęła działalność w Chinach i przeniosła się do Japonii, a ostatecznie na Maltę. Po doniesieniach władz maltańskich z lutego 2020 r., jakoby giełda nigdy nie była licencjonowana w tym kraju, Binance zaczęła omijać swoją obecną jurysdykcję. Niektórzy sądzą, że giełda ma obecnie swoją oficjalną siedzibę na Kajmanach. FATF wydaje się wierzyć, że jej prawdziwa lokalizacja znajduje się w Afryce, prawdopodobnie na Seszelach.

W chwili, gdy Binance udzieli oficjalnej odpowiedzi na powyższe, niniejszy wpis zostania o nią uzupełniony.

Czerwona flaga

Treść raportu sugeruje, że FATF uznałby każdą transakcję z Binance i innych giełd zarejestrowanych w krajach, w których obowiązują „nieodpowiednie przepisy AML / CTF”, jako potencjalnie niebezpieczną i oflagowaną na czerwono.

Ścisłe przestrzeganie tych zasad mogłoby oznaczać, że w pełni regulowane giełdy byłyby zmuszone do zakazania bezpośrednich transferów na którąkolwiek z tych giełd. Inne zasady dotyczące chociażby korzystania z mikserów również dyskwalifikowałyby pośrednie wypłaty, które przechodzą przez portfele użytkowników.

Mimo to jurysdykcje i giełdy na całym świecie powoli przyjmowały wytyczne FATF, aczkolwiek indywidualne interpretacje mogły tworzyć luki w funkcjonowaniu niektórych typów giełd.

Nadal istnieje również wiele wyzwań technicznych związanych z ich implementacją, ponieważ specyficzny charakter łańcucha bloków może utrudniać identyfikację metadanych użytkownika, których wymaga FATF Travel Rule. Pomimo terminu wyznaczonego na czerwiec, który de facto minął, niektórzy eksperci uważają, że do pełnego wdrożenia jeszcze wiele lat.

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz ostatni odcinek:

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.