Giełda Bittrex dogadała się z rządem USA. Zapłacą 24 miliony dolarów kary!

Upadła giełda kryptowalut Bittrex i jej były CEO osiągnęli porozumienie z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Zdecydowali, że przyjmą oni karę ustaloną na 24 miliony dolarów. W kwietniu tego roku rządowa agencja oskarżyła firmę o działanie jako niezarejestrowana giełda.

Bittrex zapłaci, ale się nie przyznaje

Bittrex i jego były dyrektor generalny William Shihara nie przyznali się, ale i nie zaprzeczyli zarzutom. Tak wynika z dokumentów sądowych złożonych w czwartek. Zagraniczny oddział Bittrex, Bittrex Global GmbH, również zgodził się uregulować zarzuty o niezarejestrowanie się jako krajowa giełda papierów wartościowych, jak stwierdziła SEC w oświadczeniu.

„Bittrex współpracował z emitentami tokenów, aby 'wyczyścić’ swoje oświadczenia z wszelkich oznak, że były to kontrakty inwestycyjne. Wszystko to w celu obejścia federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych. Cóż, najwyraźniej ich plan nie wypalił”, powiedział Gurbir S. Grewal, dyrektor działu egzekwowania prawa SEC.

Skutki upadłości

Byli jedną z największych giełd w Stanach Zjednoczonych, z udziałem w rynku na poziomie prawie 23% na początku 2018 roku. W marcu oświadczyli, że wycofuje się z USA. Z kolei w maju ogłosili bankructwo. Podczas składania wniosku zadeklarowali, że mają aktywa i zobowiązania szacowane na wartość między 500 milionami a 1 miliardem dolarów.

Bittrex zgodził się zapłacić 24 miliony dolarów, aby uregulować roszczenia SEC, że giełda kryptowalut nie zarejestrowała się u agencji – zgodnie z zapisem w federalnym sądzie w Seattle. Firma i Shihara zgodzili się spełnić nakaz, który zabrania im naruszania amerykańskich przepisów dotyczących papierów wartościowych. Nie przyznali się jednak do zarzutów SEC.

Może Cię zainteresować: XRP jeszcze długo powalczy o swoje prawa. SEC szykuje obszerną apelację

Gensler na polowaniu

SEC zaostrzyła działania przeciwko giełdom krypto i stwierdziła, że muszą być zarejestrowane u regulatora. Agencja w czerwcu wniosła oskarżenia przeciwko Ripple i Coinbase za działanie jako niezarejestrowana giełda.

Przewodniczący SEC, Gary Gensler, ostrzegł przed nieprzestrzeganiem przepisów w branży krypto.

„Platformy na których odbywa się handel różnymi kryptotokenami, choć niektóre z nich podlegają przepisom dotyczącym papierów wartościowych, obecnie nie są koniecznie zgodne z tymi wypróbowanymi ochronami przed oszustwami i manipulacjami”, powiedział Gensler w wywiadzie dla Bloomberga.

Zobacz również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze