Gensler z SEC kontra kongres: od regulacji krypto do… Pokemonów

Podczas środowego przesłuchania w Izbie Reprezentantów Gary Gensler, przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), stał się celem krytyki i serii pytań dotyczących regulacji krypto.

Pomiedzy krypto a… Pokemonami

Patrick McHenry, przewodniczący Komitetu ds. Usług Finansowych, zaczął od pytania o to, czy Bitcoin jest papierem wartościowym. Gensler, który wcześniej twierdził, że „wszystko poza bitcoinem” może być za niego uważane, odpowiedział stanowczo: bitcoin nie jest papierem wartościowym.

Dodał również, że nie spełnia tzw. testu Howeya. To służy do określania, czy dana transakcja jest kontraktem inwestycyjnym podlegającym prawu o papierach wartościowych.

Za to Ritchie Torres postanowił postawić Genslera przed bardziej nietypowym pytaniem. Zapytał, czy zakup karty Pokemon można potraktować jako obrót papierem wartościowym. Szef SEC stwierdził zdecydowanie, że nie, ale gdy pojawiło się pytanie o zakup ztokenizowanej karty Pokemona za pośrednictwem blockchain, odpowiedź była bardziej ostrożna. Wówczas przyznał, że musi poszerzyć swoją wiedzę.

Zobacz także: Koniec cierpliwości! Kongres napiera na SEC: Bitcoin ETF „natychmiast”

Dyskusje wokół regulacji i ETF-ów

Innym newralgicznym punktem przesłuchania była kwestia ETF-ów bazujących na bitcoinie. Genslera zapytano, dlaczego SEC wciąż nie zezwoliła na handel tzw. spot bitcoin ETF. Ten stwierdził jedynie, że agencja „zajmuje się tymi kwestiami”.

Negatywnych wystąpień skierowanych w stronę szefa SEC było znacznie więcej. Na przykład Tom Emmer oskarżył go o „regulowanie poprzez nękanie” w odniesieniu do aktywów cyfrowych. Patrick McHenry też wyraził swoje niezadowolenie. Zagroził Genslerowi wezwaniem na podstawie nakazu sądowego, zarzucając mu brak przejrzystości w kontaktach z bankrutującą giełdą krypto FTX.

Ten nie pozostał jednak dłużny. Gensler kontrując, podczas swojego wystąpienia ostro skrytykował prawodawców w związku z podejściem agencji do regulacji kryptowalut. 

Warto podkreslić, że czterech członków Komitetu do spraw Usług Finansowych – Mike Flood, Wiley Nickel, Tom Emmer and Ritchie Torres – dzień wcześniej wystosowało list, wzywając do natychmiastowego zatwierdzenia funduszy typu spot notowanych na giełdzie Bitcoin. Temat ten nie był jednak szczegółowo poruszany podczas rozprawy.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze