Koniec cierpliwości! Kongres napiera na SEC: Bitcoin ETF „natychmiast”

Czterej kongresmeni Stanów Zjednoczonych zwrócili się do przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary’ego Genslera. Powód? Prośba o „natychmiastowe” zatwierdzenie funduszy giełdowych opartych na kryptowalucie Bitcoin.

W liście z 26 września podkreślili, że SEC nieuzasadnienie dyskryminuje produkty oparte na Bitcoinie, wskazując na wyrok na korzyść Grayscale Investments. To jednoznacznie stwierdziło, że argumentacja SEC była „samowolna i kapryśna”.

Zaangażowani w całą akcję to Mike Flood (Republikanin z Nebraski), Tom Emmer (Republikanin z Minnesoty), Ritchie Torres (Demokrata z Nowego Jorku) oraz Wiley Nickel (Demokrata z Karoliny Północnej).

Cytując ich słowa: „Kongres ma obowiązek zapewnić, aby SEC zatwierdzała produkty inwestycyjne spełniające wymogi ustalone przez Kongres. W związku z tym nalegamy, abyś zatwierdził notowanie funduszy inwestycyjnych bazujących na Bitcoinie natychmiast.”

Grayscale odniósł sukces w sądzie, walcząc o zatwierdzenie swojego funduszu ETF. Tło tej sprawy jest kluczowe, gdyż sąd uznał, że SEC już wcześniej zatwierdziła instrumenty inwestycyjne oparte na przyszłych kontraktach Bitcoin. W związku z tym kongresmeni są przekonani, że nie ma już podstaw do odrzucania wniosków o zatwierdzenie funduszy ETF.

Kongresmeni w swoim liście podkreślili, że „regulowany fundusz giełdowy oparty na BTC zapewniłby większą ochronę inwestorom. Uczyniłby też dostęp do kryptowaluty Bitcoin bezpieczniejszym i bardziej przejrzystym”. Dodali także, że Kongres ma obowiązek dbać o to, aby SEC zatwierdzała produkty inwestycyjne spełniające ustalone kryteria.

Zobacz także: Koniec pięknego snu kasjerki z Australii. Krypto milionerka z przypadku skazana!

Przyszłość ETF Bitcoin w USA

Naciski na SEC mają miejsce tuż przed zaplanowanym wystąpieniem Genslera przed Komitetem ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Wszyscy czterej kongresmeni są jego członkami i mogą poruszyć tę kwestię podczas przesłuchania zaplanowanego na 27 września.

Chociaż wielu oczekiwało, że po przegranej z Grayscale, SEC przemyśli stanowisko ETF, to jednak nic z tego. Regulator opóźnił decyzje w sprawie wniosków siedmiu głównych firm, w tym BlackRock i Fidelity.

Czy przewodniczący SEC dostosuje się do apelu kongresmenów i przyspieszy zatwierdzenie ETF Bitcoin? Niewiele na to wskazuje, zatem teatr będzie trwał dalej.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze