Gary Gensler: Czy prezes SEC jest największym zagrożeniem dla kryptowalut?

Gary Gensler: Czy prezes SEC jest największym zagrożeniem dla kryptowalut?

Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Gary Gensler, wydaje się prowadzić osobistą wendetę przeciwko branży kryptograficznej. Od stakingu aktywów cyfrowych po pozew Ripple (XRP), Gensler ogranicza możliwości prawne legalnie działających firm kryptograficznych.

Większość entuzjastów blockchain uważa prezesa SEC, Gary’ego Genslera, za nikczemnego egzekutora przepisów dotyczących papierów wartościowych. Jednak możliwe jest również, że wprowadzenie większej przejrzystości do regulacji aktywów kryptograficznych będzie korzystne dla długoterminowej adopcji walut cyfrowych.

Czy Gary Gensler naprawdę ma misję zniszczenia Ethereum (ETH), czy może kładzie podwaliny pod krypto-waluty i usługi finansowe oparte na łańcuchu bloków, aby stały się głównym nurtem?

Przeczytaj także : Napięcia Rosja-USA mogą doprowadzić do zakazu eksportu uranu, powodując gwałtowny wzrost cen uranu – Amir Adnani

Kim jest Gary Gensler?

Gary Gensler jest pełniącym obowiązki przewodniczącego amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd pod rządami prezydenta USA Joe Bidena. Jest najbardziej znany w świecie kryptowalut z tego, że prowadził proces SEC przeciwko Ripple, rozprawiając się z usługami stakingu kryptowalut.

Wszystko oczywiście w szlachetnym imieniu ochrony konsumentów.

Edukacja

Gensler urodził się i wychował w Baltimore w stanie Maryland. Przyszły prezes SEC od najmłodszych lat był wychowywany na finansistę przez swojego ojca, Sama Genslera. Sam Gensler zarządzał automatami do papierosów i jednoręki bandytami w lokalnych barach i często zabierał ze sobą Gary’ego, aby pomagał liczyć pięciocentówki z jego automatów.

Po ukończeniu szkoły średniej Gary Gensler uczęszczał do Wharton School of Business na Uniwersytecie Pensylwanii i ukończył studia licencjackie z ekonomii. To nie wystarczyło ambitnemu, młodemu Genslerowi, który kontynuował naukę i ostatecznie ukończył Wharton School z tytułem magistra zarządzania biznesem w 1997 roku.

Z tytułem MBA w ręku, Gensler z entuzjazmem rozpoczął swoją karierę finansową.

Kariera zawodowa

W 1979 roku Gensler rozpoczął pracę w Goldman Sachs, jednej z najbardziej renomowanych na świecie firm zajmujących się bankowością inwestycyjną. W latach 80. Gensler pracował w sektorze fuzji i przejęć Goldman Sachs, głównie doradzając firmom medialnym. Obejmowało to kierowanie zespołem, który pomagał National Football League w zdobyciu najbardziej lukratywnej umowy telewizyjnej w tamtym czasie, o wartości około 3,6 miliarda dolarów.

W wieku 30 lat Gensler był jednym z najmłodszych bankierów, którzy kiedykolwiek zostali wspólnikami w Goldman Sachs. Następnie został współdyrektorem finansów w firmie.

Gensler w służbie publicznej

Po 18 latach pracy w Goldman Sachs prezydent Bill Clinton mianował Genslera zastępcą sekretarza skarbu USA. Został szybko zatwierdzony do tej roli przez Senat Stanów Zjednoczonych i rozpoczął karierę w rządzie i służbie publicznej.

Po dwóch latach Gensler zmienił działy i pełnił funkcję podsekretarza ds. Finansów krajowych. Ta pozycja nakładała na Genslera ciężar odpowiedzialności. Był odpowiedzialny za formułowanie polityki i prawodawstwa w kluczowych obszarach, takich jak rynki kapitałowe, zarządzanie długiem publicznym i sprawy fiskalne.

W uznaniu jego osiągnięć i zasług na tych stanowiskach, Gensler otrzymał nagrodę Alexandra Hamiltona, najwyższe odznaczenie w Departamencie Skarbu USA. W 2001 roku Gensler został starszym doradcą amerykańskiego senatora Paula Sarbanesa i uznano go za odegranie znaczącej roli w podpisaniu ustawy Sarbanes-Oxley Act.

Podczas administracji Obamy Gensler został zaprzysiężony na przewodniczącego Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Nadal zdobywał szacunek i podziw kolegów, którzy uważali go za jednego z największych reformatorów po światowym kryzysie finansowym.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd

W następstwie republikańskiej administracji Trumpa, Gensler został nominowany do swojej obecnej roli przewodniczącego SEC przez prezydenta Joe Bidena. Gensler, z siedzibą w Nowym Jorku, kieruje opłatami regulacyjnymi wobec kryptowalut.

Według Sloan School of Management MIT, Gensler jest ekspertem w dziedzinie walut cyfrowych. Od 2018 roku Gensler prowadzi kursy dotyczące technologii blockchain i przypadków użycia kryptowalut dla nowej generacji uczniów.

Gary Gensler kontra rynek kryptowalut

Od czasu objęcia funkcji przewodniczącego amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Gensler rozpoczął pełnoprawną wojnę z regulacjami dotyczącymi kryptowalut. Przede wszystkim prowadzi proces sądowy SEC przeciwko Ripple, który ciągnie się od lat i może ukształtować przyszłość regulacji kryptowalut w USA.

Nałożył również milionowe grzywny na giełdy kryptowalut, takie jak Kraken, za ich ofertę stakingu. Wywołało to fale strachu, niepewności i wątpliwości w całej branży kryptograficznej. Niezrażone, inne czołowe giełdy, takie jak Coinbase i jej założyciel Brian Armstrong, wyrazili zaniepokojenie represjami Genslera.

Według Gary’ego Genslera każda kryptowaluta inna niż Bitcoin (BTC) jest zabezpieczeniem. Używając testu Howeya jako miernika, Gensler twierdzi, że za każdym aktywem kryptograficznym stoi zespół przedsiębiorców prowadzących działalność, a inwestorzy oczekują zysków z wysiłków innych.

Niewykluczone, że to również rozciąga się na NFT, choć nadal jest to szara strefa. NFT można łatwo uznać za proste przedmioty kolekcjonerskie, w przeciwieństwie do pojazdów inwestycyjnych.

Czy opinia Genslera jest naprawdę taka ważna?

Należy pamiętać, że chociaż pozycja Gary’ego Genslera jako przewodniczącego SEC znacząco wpływa na sposób regulacji kryptowalut w USA, sam Gensler nie jest głosem prawa. Nie pisze praw dotyczących regulacji kryptowalut. Nie reguluje nawet sposobu ich stosowania.

W Stanach Zjednoczonych te kluczowe decyzje są ostatecznie podejmowane przez sądy i sędziów federalnych.

Współpraca Gary Genslera i Sama Bankmana-Frieda

Nie można pominąć faktu, że Gensler i Sam Bankman-Fried ściśle ze sobą współpracowali, podczas gdy SBF wciąż było złotym dzieckiem kryptowalut. Gary Gensler i SBF odbyli prywatne spotkania przed ostatecznym upadkiem giełdy kryptowalut FTX.

Spekuluje się, że SBF współpracował z Genslerem w celu zbudowania fosy regulacyjnej wokół FTX i zmonopolizowania handlu kryptowalutami w USA. Teorie spiskowe łączące darowizny polityczne Sama Bankmana-Frieda na rzecz urzędników państwowych są powszechne, ale nic nie zostało potwierdzone.

Wielu inwestorów kryptograficznych wskazuje również, że Gensler jest bardziej zainteresowany ściganiem dyrektorów Ripple, takich jak Brad Garlinghouse, niż doprowadzeniem domniemanych przestępców, takich jak SBF, przed wymiar sprawiedliwości.

Z drugiej strony

Pomimo swojej reputacji i postrzegania w szerszej branży kryptograficznej, Gary Gensler miał prestiżową i udaną karierę w finansach i rządzie.

Być może jego misją jest zaostrzenie przepisów dotyczących kryptowaluty. Jeśli jednak mieszkasz poza Stanami Zjednoczonymi, nie powinieneś doświadczyć żadnych bezpośrednich konsekwencji jego zachowania.

Dlaczego warto się tym przejmować

Jako przewodniczący SEC, Gensler jest mocno zaangażowany w to, jak kryptowaluty są regulowane w USA.

Często zadawane pytania

Jaka jest wartość netto Gary’ego Genslera?

Według Bloomberga, Gary Gensler ma szacunkową wartość netto aż 119 milionów dolarów.

Kto był przewodniczącym SEC przed Genslerem?

Zanim Gary Gensler został nominowany do tej roli, funkcję przewodniczącego SEC pełnił Jay Clayton.

Kto kontroluje SEC?

Pięć osób kieruje amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd. Każdy członek jest nominowany przez Prezydenta i zatwierdzany przez Senat USA. Następnie wyznaczany jest jeden członek Komisji na Przewodniczącego.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze